Ana Sayfa Türkiye'den Haberler Ticaret Bakanlığından Oyun Yazılımı Açıklaması

Ticaret Bakanlığından Oyun Yazılımı Açıklaması

1054
Ticaret Bakanlığından Oyun Yazılımı Açıklaması
Ticaret Bakanlığından Oyun Yazılımı Açıklaması

Ticaret Bakanlığından Oyun Yazılımı Açıklaması! – Hubogi Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan geçtiğimiz gün ilginç, bir o kadarda ilgi çekici bir açıklama yayınladı. Video oyun pazarında dünyada hızlı giriş yapan ülkeler arasında yer alan Türkiye’nin her geçen gün daha da fazla söz sahibi olmaya başladığını açıkladı.

Pekcan özellikle mobil platformda güzel oyunlar ürettiğimizi ve 2018 yılında rekor düzeyde ihracat yaptığımızı açıkladı. 2018 yılı içerisinde yapılan rakamları açıklayan Pekcan’ın açıklamasına göre küresel oyu pazarının 138 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Bu rakamın 2019 yılında 181 milyar dolara yükseleceği de ön görülüyor. Ülkemizin bu pastadaki payının ise 750 milyon dolar olacağı tahminler arasında yer alıyor. Yerli oyun geliştiricileri sayesinde bu noktaya geldiklerinin üstüne basan Pekcan son iki yılda dijital oyun sektöründe ihracatı ikiye katladıklarını da dile getirdi.

Bu rakamın 2019’un ilk çeyreği itibariyle 1 milyar 50 milyon dolar olduğunu belirten Pekcan uzun süredir başarı ile sürdürdükleri Turquality programı oyun geliştiricileri içinde geçerli olacağını açıkladı. Buna göre artık yerli oyun geliştiricileri de bakanlıktan destek alabilecek.