Ana Sayfa Global Haberler The Witcher Serisi Dünya Çapında 75 Milyondan Fazla Sattı

The Witcher Serisi Dünya Çapında 75 Milyondan Fazla Sattı

110
The Witcher Serisi Dünya Çapında 75 Milyondan Fazla Sattı

CD Projekt’e göre The Witcher serisi şu ana kadar 75 milyondan fazla kopya sattı.

CD Projekt Red, The Witcher 3: Wild Hunt oyununun dünya çapında 50 milyondan fazla kopya sattığını doğruladı. Bu başarı, 2007 yapımı The Witcher ve The Witcher 2: Assassins of Kings’i de içeren serinin genel satışlarıyla birleştiğinde, 75 milyondan fazla satarak tüm zamanların en başarılı serilerinden biri haline geldi.

The Witcher 3 şu anda 53 milyon kopya satan Red Dead Redemption 2’nin hemen gerisinde, tarihin en çok satan oyunları listesinde dokuzuncu sırada yer alıyor. Bu rakamların önümüzdeki yıllarda, ışın izleme desteği, konsollarda daha iyi performans ve bir dizi yaşam kalitesi değişikliği getiren yeni yayınlanan yeni nesil güncellemeyle büyük ölçüde artması bekleniyor.

The Witcher Serisi Dünya Çapında 75 Milyondan Fazla Sattı

CD Projekt başkanı ve CEO’su Adam Kiciński, Pazartesi günü düzenlenen 2023 1. Çeyrek kazanç konferansında sunum yaptı.

Kiciński, “Birinci çeyrek hakkında konuşmadan önce sizinle bazı iyi haberleri paylaşmak istiyorum” dedi.

“The Witcher 3: Wild Hunt’ın 50 milyon kopya satışına ulaştığını söylemekten gurur duyuyorum. Halka açık verilere göre bu rakam The Witcher 3’ü tüm zamanların en çok satan 10 video oyunu arasına sokuyor.”

The Witcher Serisi Dünya Çapında 75 Milyondan Fazla Sattı

Kiciński ayrıca tüm Witcher üçlemesinin toplam satışının 75 milyonu geçtiğini belirtti.

“Bu, serinin gücünü açıkça gösteriyor ve Witcher evrenindeki bir sonraki projelerimizi heyecanla bekliyoruz” dedi.

Kiciński’nin de belirttiği gibi bu haber, The Witcher’ın şu anda Pokémon Red / Blue / Yellow’un (47,5 milyon kopya sattı) önünde ve Red Dead Redemption 2’nin (53 milyon kopya ile) arkasında, tüm zamanların en çok satan dokuzuncu video oyunu olduğu anlamına geliyor.

CFO Piotr Nielubowicz o dönemde yaptığı açıklamada, “Bir şirketten projenin yeniden değerlendirildiğini duymanın pek de hoş olmadığının farkındayım” dedi.

“Ancak aynı zamanda, yenilikçi kalabilmek için yeni yollar denerken deneyler yapmalı ve cesur olmalı, özellikle de tasarım açısından bizim için yeni olan ve ailemizdeki yeni bir stüdyo tarafından geliştirilen bir projede kontrolü elden bırakmamalı ve doğru rotayı takip etmeliyiz.

“İlerledikçe durumu değerlendirmeye devam etmemiz gerekiyor. Maliyetleri erkenden düşürmek – ve hatta gerekirse yeniden başlatmak – devam etmekten daha iyidir.”

Nielubowicz sunumu rakamlarla kapatarak şirketin gelirinin 2023’ün ilk üç ayında 175 milyon PLN’ye (yaklaşık 41,5 milyon ABD Doları) ulaştığını ve bunun sonucunda 70 milyon PLN (16,5 milyon ABD Doları) net kâr elde edildiğini açıkladı. Nielubowicz, CD Projekt’in gelirinin “her zamanki gibi” en büyük kısmının Cyberpunk satışlarından geldiğini, ancak Witcher 3’ün Yeni Nesil konsol sürümü nedeniyle “güçlü bir çeyrek daha geçirdiğini” belirtiyor.

The Witcher Serisi Dünya Çapında 75 Milyondan Fazla SattıKısacası, CD Projekt’in muhtemelen gelecek hakkında çok fazla endişelenmesine gerek yok, bu da iyi bir şey çünkü devam eden projelerinin çoğu biraz uzakta. Phantom Liberty’nin ötesinde, yeni bir Witcher üçlemesi üzerinde de çalışılıyor. Bu oyunların ne zaman piyasaya sürüleceğini bilmiyoruz, ancak Witcher 1’in yeniden yapımının bu serinin ilk oyunundan sonra piyasaya sürüleceğini biliyoruz.

Bu arada, kod adı Project Sirius olan bir başka Witcher projesi de sıfırdan yeniden başlatıldı. Bir de Project Orion, yani Cyberpunk 2077’nin devamı var. Bu oyunun ne kadar uzun süredir üzerinde çalışıldığı göz önüne alındığında, oyunu yakın zamanda göremeyeceğiz gibi duruyor.