Ana sayfa Global Haberler Tencent ve Huawei’den Bulut Projesi İşbirliği!

Tencent ve Huawei’den Bulut Projesi İşbirliği!

465
Tencent ve Huawei’den Bulut Oyun Projesi İşbirliği!
Tencent ve Huawei’den Bulut Oyun Projesi İşbirliği! - HUBOGİ

Tencent ve Huawei’den Bulut Projesi İşbirliği! Video oyun şirketleri arasında önemli bir yere sahip olan Tencent, Huawei ile işbirliği yapacağı iddia edildi. Yapılacak anlaşma ile birlikte bulut oyun sektörüne girmeye hazırlanan Tencent’in bu projesinin adı “GameMatrix”  olarak adlandırılacak. Ayrıca Reuters’in yaptığı habere göre bu proje için Huawei ve Tencent devasa büyüklükte bir laboratuvar kurduğu iddia ediliyor.

Büyük bir değişime giren oyun sektörünün yeni hedeflerinden biride bulut oyun sistemleri. Birçok marka bu sisteme geçişte çalışmalarını sürdürüyor. Tencent’te bu pazarda yer edinmek için teknoloji devi bir diğer firma Huawei ile iş birliği yaptığı iddia ediliyor. Amerika merkezli teknoloji devi Google’ın öncülüğünde başlayan bu teknoloji Nvidia, xCloud gibi firmalarında katılmasıyla çeşitlendi. Bulut oyun dünyasına giriş yapmaya hazırlanan bir diğer şirkette Tencent olacak gibi gözüküyor.

Tencent ve Huawei’nin bu ortak projesi söz konusu habere göre “GameMatrix” olarak adlandırılıyor. Yeni bulut oyun projesi için Huawei’nin Kunpeng adlı sunucu işlemcilerinin kullanılacağı ve bu teknoloji için yapay zeka ile artırılmış gerçeklik sistemleri geliştirileceği belirtildi. Reuters’in yaptığı bu haber konusunda henüz Tencent ve Huawei tarafından resmi bir açıklama gelmiş değil. Teknik açıdan da pek çok bilinmezi olan sistemin hangi donanımları içereceği hangi donanımdan güç alacağı bilinmiyor. GameMatrix’in rakipleri oaln Nvidia ve Google kendi sistemlerinde Intel donanımlarını kullanıyor.

Tencent ve Huawei’den Bulut Projesi İşbirliği! Küresel oyun pazarında mobil oyunlar ile yer alan Tencent’in bu adım ile birlikte daha geniş bir pazara sahip olmak istiyor. Oyun dünyasının en popüler oyunlarından olan League of Legends’ın geliştiricisi olan Riot Games ve Epic Games hisseleri üzerinde de büyük bir paya sahip. Dünyanın en büyük video oyun şirketleri arasında yer alan Tencent bu adımı ile nasıl bir proje ortaya çıkaracak merak edilen konular arasında yer alıyor.