Ana sayfa Global Haberler Tencent Espor’da Hedef Büyüttü

Tencent Espor’da Hedef Büyüttü

684
Tencent Espor'da Hedef Büyüttü
Tencent Espor'da Hedef Büyüttü

Tencent Espor’da Hedef Büyüttü! Dünyanın en büyük oyun ve internet şirketlerinden Tencent, yeni açıklaması ile yine dikkatleri üzerine topladı. Çin’deki mobil espor sektörünün 7 milyara ulaşacağı öngörülerini yapan iResearch’ün Haziran başındaki içeriklerine ay ortasında Tencent tarafından bir güncelleme geldi. Yeni 5 yıllık planlarını bir basın açıklamasıyla duyuran Tencent, Çin espor pazarına yapacağı 100 milyar yuanlık projesiyle ilgi çekti. Newzoo’ya göre gelir bakımından dünyanın 1 numaralı mobil oyun şirketi Tencent, Çin’in en büyük espor pazarına dönüşmesi yönündeki beklentilerine uygun şekilde bir planı sektöre sundu. Bu plan içerisinde Espor derneklerini destekleme, turnuvaları arttırma, oyuncuları yetiştirme ve espor temalı endüstriyel parklar inşa etme gibi farklı konular yer alıyor.

Araştırma şirketi IDC’ye göre, Çin’in ticaret endüstrisinden aldığı toplam gelir 2016 yılında yıllık %52 artarak 50 milyar yuan’a (7,3 milyar $) yükseldi. Bu durum Çin’deki elektronik sporlardaki lig ve turnuvaların canlı yayınlarının artmasıyla doğru orantılı. Şirketin film yapım birimi başkanı Cheng Wu, turnuva sponsorluk anlaşmalarının değeri arttıkça endüstrinin değerinin de arttığını ve canlı yayın yapan oyuncuların ve yayıncıların ücretlerinin önemli ölçüde arttığını söyledi. Tencent’e göre 2017 sonuna kadar globalde 335 milyon oyuncu espor ile bağlantılı olacak, Çin’de ise bu rakamın 220 milyon olması bekleniyor. Yani dünyanın 3’te 2’lik oranındaki esporcunun Çin’den çıkması düşünülüyor.

Tencent Espor’da! Tencent E-Spor genel müdürü Gao Li, şirketin espor gelirinin büyümesine yetecek kadar alan olduğunu söylüyor. Gao, hükümet ve büyük şirketlerle çeşitli anlaşmalar yapıldığını da açıkladı. Firma, kısa süre sonra kendi geliştirdiği çok oyunculu çevrimiçi oyun olan Glory’nin  King of Glory Professional League için özelleştirilmiş bir cep telefonu modelini piyasaya sürülecek olan Çinli akıllı telefon üreticisi Vivo ile anlaşma imzaladı. Çin Devlet Spor Genel Müdürlüğü bilgi merkezi direktörü Ding Dong, Çinli spor yetkililerinin ayrıca profesyonel pyuncular için bazı standartlar ve platformlar için önümüzdeki beş yıl içinde Tencent ile yakın işbirliği yapacaklarını söyledi.

Oyun devi, dünyanın en çok oynanan çevrimiçi F2P oyunu Legends League’in geliştiricisi Riot Games’i satın aldığı 2015’ten beri bu alandaki yatırımlarını yoğunlaştırdı. Tencent ayrıca Fin mobil oyun geliştiricisi Supercell’in% 84’lük hissesini, ABD oyun şirketi Activision Blizzard’ın azınlık hissesini ve geliştirici Epic Games’i satın alarak sektördeki varlığını artırdı.