Ana Sayfa Global Haberler Tencent ABD oyun pazarına girmeyi planlıyor

Tencent ABD oyun pazarına girmeyi planlıyor

923
Tencent ABD oyun pazarına girmeyi planlıyor
Tencent ABD oyun pazarına girmeyi planlıyor

Dünyanın önde gelen ve Çin’in oyun şirketlerinden biri olan Tencent, Wall Street Journal’ın, iş ortağı Nintendo’dan aldığı bir haberine göre ABD oyun pazarına girmeyi düşünüyor. Bu düşüncenin arkasında Nintendo ile bir iş birliği olduğu düşünülüyor. 

Honour of Kings gibi popüler mobil oyunlar geliştiren, Ubisoft (Assasin’s Creed) ve Epic Games (Fortnite)’de hissesi bulunan ve Riot Games’in piyasaya sürdüğü League of Legends gibi bilgisayar oyunlarında telif hakkı olan Tencent şirketi Nintendo gibi direkt olarak Amerika’da oyun piyasaya sürmüyor.

İsimsiz bir Tencent çalışanına göre, şirket Çin pazarının büyüklüğüne rakip olan ABD ülkesindeki oyunculara nasıl hitap edeceğini öğrenmek istiyor. Rapor, Çin’deki çocukların video oyun oynama süresinin daha fazla düşürülmesi ardından kısa sürede açıklandı. 

Tencent şu anda onay aşamasında olan donanım ve yazılım alımları için Nintendo ile çalışıyor. Nintendo yatırımcıları, Cumhurbaşkanı Shuntaro Furukawa’nın ülkenin bilgisayar, mobil ve konsol oyunlarında tercih ettiği kazançlar üzerindeki etkisini küçümsemesine rağmen Çin’e taşınmayı düşünüyor. Oyun pazarı, Çinli oyun izleyicilerinin çoğunluğu ve Tencent’ın mobil ve bilgisayar oyunlarıyla para kazanma başarısını rağmen giderek zorlaşan bir pazar haline geldi. Çin’in tüm yeni oyun lisans onaylarını 2018’de dokuz ay boyunca dondurmasıyla Tencent’ın stoğu yeniden depolandı. Bu nedenle Tencent’ın konsol oyunlarının ülke gelirinin çoğu kısmını karşıladığı ABD pazarına girmesinin çok mantıklı olduğu düşünülüyor. 

Tencent sanal banka planları da devam ediyor

Çin’in en büyük internet firmalarından birisi olan ve bu sayede dünyanın en büyük teknoloji devlerinden biri haline gelen Tencent, Hong Kong’da yeni bir banka açmak için ilk adımları attı. Şirketin Blockchain başkanı Yige Chai, Hong Kong’un hem dijitalleşme hem de “Blockchain” teknolojisi gibi konular da çok iyi bir vizyon kurduğunu söyledi. Ayrıca bu sanal banka girişiminin sektör için pozitif bir etki yaratacağını düşündüğünün de altını çizdi.

SFC, ilk lisanslama turunda 12 farklı bankaya sanal bankacılık hizmeti vermeye hazırlanıyor. Tencent firmasının adı ise “Fusion Bank” olacak. Fusion Bank sadece Tencent değil aynı zamanda Çin’in dev bankası ICBC ve iki ayrı Hong Kong bankasından da destek almayı başardı.