Ana Sayfa Global Haberler Royal Match Başta Olmak Üzere, 19 Mobil Oyun 2023’te 1 Milyar Dolar...

Royal Match Başta Olmak Üzere, 19 Mobil Oyun 2023’te 1 Milyar Dolar Gelir Eşiğini Aştı

135

Royal Match Başta Olmak Üzere, 19 Mobil Oyun 2023’te 1 Milyar Dolar Gelir Eşiğini Aştı

Mobil oyun sektörünün 2023 yılında gösterdiği büyüme, göz kamaştırıcı gelir rakamlarına sahne oldu. Veri analiz firması data.ai’nin raporuna göre, 2023 yılında toplam 19 mobil oyun, yaşam boyu gelirlerde 1 milyar dolarlık önemli bir kilometre taşını aştı. Bu oyunlar arasında Dream Games’in Royal Match, 37Games’in Puzzles & Survival, Playtika’nın Solitaire – Grand Harvest ve Riot Games’in League of Legends: Wild Rift gibi popüler başlıklar yer alıyor. 2022 ve 2020 yıllarında da aynı sayıda oyun bu başarıya ulaşmıştı. 2023 yılı genelinde ise, mobil uygulama ve oyunlar dahil olmak üzere toplam 26 mobil uygulama 1 milyar dolarlık gelir barajını geçti. Bu sayı, geçen yıla göre 23’ten artış gösterdi.

RPG ve Strateji Oyunları Öne Çıkıyor

data.ai tarafından belirtilen 19 oyun arasında, en fazla temsil edilen tür RPG (Rol Yapma Oyunları) oldu. Bu türden toplam beş oyun 1 milyar dolarlık geliri aştı: Arknights, Lineage W, Marvel Strike Force, Odin Valhalla Rising ve One Piece Treasure Cruise. Bu toplam, geçen yıla göre altı oyundan düşüş gösterse de, RPG türünün sürekli popülaritesini ve hayranlarının kendilerine olan bağlılığını gösteriyor. Strateji oyunları ise dört oyunla ikinci en büyük grubu oluşturdu ve geçen yılın performansını yansıttı.

Pandemi Öncesi ve Sonrası Değişimler

2017 yılı, pandemi öncesi dönemde 10’dan fazla oyunun 1 milyar dolar gelir elde ettiği tek yıl oldu. 2020’den itibaren, özellikle pandemi döneminin zirvesinde tüketici harcamalarının artmasıyla, 1 milyar dolar gelir elde eden mobil oyun sayısı yeni zirvelere ulaştı ve her yıl 20’ye yakın oyun bu başarıyı gösterdi. Pandeminin en düşük yılı olan 2021’de bile toplam 18 mobil oyun bu kilometre taşına ulaştı. Mobil oyunların 1 milyar dolarlık gelir barajını aşması, aynı zamanda bu oyunların canlı operasyonlar aracılığıyla aldıkları uzun vadeli desteği de yansıtıyor.