Ana Sayfa Türkiye'den Haberler Rollic Games Zynga’ya Satılıyor!

Rollic Games Zynga’ya Satılıyor!

775
rollic-games-zyngaya-satiliyor

Rollic Games Zynga’ya Satılıyor! İstanbul merkezli oyun şirketi Peak Games’i rekor bedel ile satın alan Zynga, şimdi de Türk mobil şirketi Rollic Games’i satın alacağını açıkladı. Rollic Games satışında Zynga toplamda 168 milyon dolarlık bir bedel ödeyeceğini de açıkladı.

Mobil oyun sektöründe önemli firmalar Türkiye’den çıkmaya devam ediyor. 2018 yılında Gram Games’i ve ardından Peak Games’i kısmi ve tamamını satın alan Zynga’dan yeni bir hamle daha geldi. Şirket Rollic Games’i 168 milyon dolar karşılığında kendi bünyesine eklemeye hazırlanıyor.

Reuters’in aktarımına göre satış anlaşmasının detaylarında “G Knots 3D”, “Tangle Master 3D” gibi mobil oyunları ile bilinen Rollic ilk etapta %80 oranında Zynga’ya devredilecek. Anlaşma gereğince %20’lik bölüm ise önümüzdeki 3 yıl içerisinde aşama aşama Zynga’ya aktarılacak.

Yeni stüdyolar satın alarak genişletme politikasını sürdüren Zynga, Rollic Games satın alımı ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Zynga İcra Kurulu Başkanı Frank Gibeau yaptığı açıklamasında “hypercusual türü oyunların, mobil cihazlarda en hızlı büyüyen oyunlar olduğunu görüyoruz. Satın almanın yeni kullanıcı kazanma konusunda da harika bir yol olduğunu söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Rollic Games Zynga’ya Satılıyor! Zynga satın almalarını Türkiye odaklı değil dünya odaklı sürdürüyor. Geçtiğimiz haftalarda Small Giant Games’i 560 milyon dolar, NaturalMotion’u ise 527 milyon dolara satın almıştı. Ülkemizden ise Masomo, Gram Games, Peak Games gibi yükselişteki şirketleri satın alarak dünyanın en büyük ekonomi gazetesi Nikkei’ye manşet olmuştu. Verilere göre Türk mobil oyun şirketlerinin elde ettiği gelirlerin %90’ı yabancı ülkelerden gelmekte. Türkiye’de kurulan ve kurulacak olan oyun şirketleri rekor satışlar ile yabancı şirketlerin daha çok ilgisini çekmeye başlıyor. Bu satın almaların ve ülkemizden başarılı oyun şirketlerinin çıkmaya devam edeceği bekleniyor.