Ana sayfa Espor Riot Games, Cisco İle Anlaştı!

Riot Games, Cisco İle Anlaştı!

483
Riot Games, Cisco İle Anlaştı!
Riot Games, Cisco İle Anlaştı!

Riot Games, League of Legends esporunu geliştirmek adına önemli bir iş birliği gerçekleştirdiğini duyurdu. Espor ekosistemindeki oyuncuların ping değerlerinin 1 MS’in altına inmesini sağlayacak şirket ise Cisco. Küresel teknoloji lideri League of Legends Esporu’nun resmi kurumsal ağ partneri olacak. Cisco’dan kısaca bahsetmek gerekirse:

“Cisco, dünyadaki internet altyapısında ve kurumsal ağlarda kullanılan  aktif cihazların (router (yönlendirici), switch (anahtar), firewall (güvenlik duvarı), IP telefon ,IDS & IPS  v.b.) %80’inden fazlasını üretmiş olan şirkettir. İşletim sistemi dendiğinde çoğu insanın aklına ilk olarak nasıl Microsoft geliyorsa, ağ & network dendiğinde de akıllara ilk olarak Cisco geliyor. Konuyla fazla ilgilenmeyen son tüketicinin Cisco’yu bilmesinin veya tanıdık gelmesinin sebebi ise ürettiği modem gibi cihazların üzerinde bulunan logosudur.”

Riot Games’ın açıkladığına göre birkaç yıl sürecek olan bu partnerlik sayesinde, 5 kıtada ve 3 küresel etkinlikte güvenilir altyapı ve ağ kapasitesi sağlanacak. Bu sayede profesyonel oyuncuların rekabetçi deneyimi iyileştirilecek ve taraftarların izleyici deneyimi de üst seviyeye taşınacak. Peki bunlar nasıl olacak?

“Âlem – Rekabetçi Espor Sunucusu Geliştirmesi”

riot-games-cisco-ile-anlastiYapılan anlaşma ile Riot Games’in profesyonel seviyedeki LoL Espor maçlarında kullanılan özel sunucusu “Âlem”, üç küresel etkinlikte Cisco’nun ağ çözümleriyle desteklenecek. Bu etkinlikler ise League of Legends Dünya Şampiyonası, Sezon Ortası Turnuvası ve All-Star Etkinliği.

Bildiğiniz üzere League of Legends pek çok oyun gibi reflekslerinizin oldukça öne çıktığı bir oyun. Espor sahnesinde kullanılan özel sunucularda ping değeri ne kadar düşük olsa da Riot Games bunun daha da geliştirilmesi gerektiğini düşünüyor. Cisco sunucularının, önceki teknolojiye kıyasla performansı %200’e kadar iyileştirmesi bekleniyor. Ayrıca Cisco teknolojisi sayesinde, profesyonel oyuncular Sihirdar Vadisi’nde 1 ms’in altında ping değerleriyle rekabet edebilecek ve neredeyse anlık tepki süreleri ve kesintisiz bir oynanışın tadını çıkarabilecek.

“Küresel Espor Ağı”

“Riot Espor, önümüzdeki on yıl boyunca da esporu destekleyebilmek adına Cisco’yla birlikte yeni bir küresel altyapı ve ağ geliştirmeleri üretmeyi planlıyor. Cisco’nun küresel ve bölgesel çalışmaları, Riot’a dünyanın dört bir köşesinde birinci sınıf espor etkinlikleri düzenlemesi için ihtiyacı olan esneklik, erişilebilirlik ve güvenliği sunuyor. Evlerindeki taraftarlar, Cisco’nun gelişmiş ağ teknolojisinden faydalanarak LoL Espor yayınlarını azaltılmış gecikme ve iyileştirilmiş kaliteyle izleyerek heyecana bir adım daha yaklaşabilecek.”

“Bölgesel Yayın Merkezi Geliştirmeleri”

riot-games-cisco-ile-anlasti“Riot Games, rekabetçi bütünlüğü tüm dünyada standartlaştırmak ve desteklemek için gerçekleştirdiği küresel girişimin bir parçası olarak; bölgesel stüdyolarda her biri Cisco’nun yeni Intersight SaaS çözümü tarafından merkezi bir şekilde yönetilen 200’den fazla yeni turnuva oyun sunucusu kuracak. Riot Games, Cisco’nun Anahtarlarını kullanarak bölgesel profesyonel maçlar için az gecikmeli iyileştirilmiş bir performans sunmak adına sanallaştırma, depolama ve işleme de dahil 12 bölgesel yayın merkezini kapsayan bir altyapı inşa edecek.”

Riot Games’in Espor Teknoloji Lideri Scott Adametz, “League of Legends’ın tamamen teknolojiye bağlı olan bir spor olarak güvenilir ve sağlam bir ağ üzerinden çalışması son derece önemli,” diyerek kaliteli bir altyapının gerekliliğini vurguluyor. “Cisco partnerimiz olduğuna göre artık dünyanın dört bir yanındaki taraftarlara ve profesyonel oyunculara olabilecek en iyi espor deneyimini sunmak adına gerekli olan altyapıyı inşa edebilir ve genişletebiliriz.”

Cisco’nun Küresel Spor Pazarlama Direktörü Brian Eaton, “Riot Games’le partnerliğimiz, espor ve ağ sektörlerinin liderlerini bir araya getirerek tüm dünyadaki oyunculara ve milyonlarca taraftara en iyi deneyimi sunmamızı sağlıyor,” açıklamasında bulunuyor. “Cisco interneti gelecek için yeniden tasarlamakta kararlı ve espor, bu hedefimizde büyük bir rol oynuyor. Artık iş ve eğlence için çevrim içi olan insanların sayısı hiç olmadığı kadar fazla. Bu yüzden gelecekte lazım olacak görsel kalite ve hızı sağlamak adına son derece güvenli ve esnek bir altyapı inşa etmek epey mühim.”

Makalenin tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.