Ana Sayfa Global Haberler Plague Inc. Çin’de Yasaklandı!

Plague Inc. Çin’de Yasaklandı!

1045
Plague Inc. Çin'de Yasaklandı!
Plague Inc. Çin'de Yasaklandı!

2012 yılında Ndemic Creations tarafından yayınlanan Plague Inc. oyununda amacımız Dünya nüfusunun tamamını hasta ederek yok etmek. Bunun için ismini kendimizin verdiği hastalığı çeşitli yollarla tüm insanlığa yaymak için mutasyon geçirtmemiz gerekiyor. Su, hava, temas ve çeşitli canlıları kullanarak virüsün yayılmasını kolaylaştırabiliyorsunuz. Ardından hastalığın giderek ölümcül hale getirecek şekilde evrim geçirmesini sağlıyorsunuz. Oyunun ölen insan sayısına bağlı olarak geliştirme puanı vermesi sebebiyle en uygun başlangıç bölgelerinden biri de Çin’di. Bu senaryo size oldukça tanıdık gelmiş olmalı.

Tahmin edebileceğiniz üzere Coronavirus’ün yayılması ve Dünya’nın çeşitli yerlerinde görülmesinin üzerine bu oyuna olan ilgi de artmıştı. Ocak ayının sonlarına doğru bu oyunu oynayanların sayısı da inanılmaz derecede yükseldi. Bu da Çin Hükümeti’nin oyunla ilgili bir hamle yapmasıyla sonuçlandı.

plague-inc-cinde-yasaklandiGerçek zamanlı strateji oyunu olan Plague Inc. Çin Halk Cumhuriyeti’nin merkezi internet gözetim ve kontrol kurumu Merkezi Siber İşler Komisyonu Ofisi tarafından App Store’dan kaldırıldı. Oyunun App Store’dan kaldırılmasıyla ilgili kamuoyuna bir neden paylaşılmadı. Ancak giderek yayılan ve ölümcülleşen COVID-19 virüsünün buna neden olduğu düşünülüyor.

Ndemic Creations’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamada durumun tamamen kontrolleri dışında gerçekleştiği belirtilmiş. Aynı zamanda yapılan açıklamada Merkezi Siber İşler Komisyonu Ofisi tarafından oyunun içeriğinin Çin’de ‘yasa dışı’ olarak değerlendirildiği ancak bunun sebebinin belirtilmediğini görüyoruz. Oyunun kaldırılmasının yeni COVID-19 virüsü ile bir bağlantısının olup olmadığı bilinmiyor.

Ndemic Creations, Plague Inc.’in eğitsel öneminin Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) gibi kurumlar tarafından bilindiğini kaydeden açıklamalarının üzerine, şu anda da COVID-19’un sınırlanıp kontrol altına alınmasına nasıl yardımcı olabileceklerine ilişkin çalışmalar yürüttüklerini belirtiyor. Ayrıca oyunu geliştiren kişi olarak öne çıkan James Vaughan yakın zamanda Plague Inc. için, “Bu bir oyun, bilimsel bir model değil.” demişti.

plague-inc-cinde-yasaklandiAnalist Daniel Ahmad’ın belirttiğine göre 2012 yılında yayınlanan Plague Inc. için Çin’de hiçbir lisans alınmamış durumda. 8 yıl boyunca oyunun lisanssız olarak oynanabilmesi de oldukça şaşırtıcı bir durum.

Ndemic Creations’ın 23 Ocak tarihinde COVID-19 ile Plague Inc.’in bağlantılı olması üzerine çıkan haberler ile ilgili yaptığı açıklama:

“Oyunu özellikle gerçekçi ve bilgilendirici olacak şekilde tasarladık, ciddi gerçek dünya sorunlarını sansasyonel hale getirme gibi bir çabamız olmadı. Plague Inc.’in bilimsel bir model değil bir oyun olduğunu ve mevcut COVID-19 salgınının çok sayıda insanı etkileyen, çok gerçek bir durum olduğunu lütfen unutmayın. Oyuncuların bilgi almak için doğrudan yerel ve küresel sağlık yetkililerine başvurmasını öneriyoruz.”