Ana sayfa Global Haberler Oyun Oynamak Mental Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

Oyun Oynamak Mental Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

88
Oyun Oynamak Mental Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?
Oyun Oynamak Mental Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?

Oyun Oynamak Mental Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor? Son bir yılda hiç olmadığı kadar oyun oynanmış olabilir. Dünyanın içinden geçtiği bu zor ve eve hapsolunmuş bir şekilde geçen günlerde video oyunları da insanların en yakın arkadaşlarından biri oluverdi. Öyle ki sektör raporuna göre, oyun ve interaktif medya sektörü 2020’de 140 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Bu da 2019’dan yaklaşık 20 milyar dolar daha büyük hacme işaret ediyor. Oyun sektörünün son durumuyla ilgili Mobidictum.biz’e göz atabilirsiniz.

Oyun Oynamak Mental Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?Stres ve casual oyunlar arasındaki ilişki

Gündemin hiç eksilmeyen ama dönem dönem harlanan konularından biri de video oyunlarının ne kadar sağlıklı olduğu sorusu. İnsanların gerçek dünyadaki kötü olaylardan kaçıp sanal dünyada bir oyuna dalmaları ve eğlenmeleri tabii ki mental sağlığı olumlu yönde etkileyen bir durum. Tabii buna 10 saat boyunca LoL, CS: GO maratonu yapmak gibi değerlendirmemek de gerek. Hemen belirtelim, böyle bir niyetiniz varsa Mobidictum’a takip etmeniz en iyisi olacaktır.

Son raporlara göre, insanların stresi arttıkça casual oyunların oynanma süreleri de artış gösteriyor. İnsanlar dışarı çıkamıyorlar, arkadaşlarıyla bir kafede oturup sohbet edemiyorlar; sosyalleşme epey düşük. Haliyle oyunlar da insanların arkadaş açığını kapatmak için bir kenarda bekliyorlar. Böylece oyunlar insanların streslerini azaltıp biraz daha eğlenmelerini sağlıyor.

Oyuna özel stres

Her oyun da kendi stresini birlikte getiriyor olabilir. Örneğin bir FPS oyunu oynuyorsanız fare hakimiyeti, ekipmanların kullanılışı, oyuna gelen güncellemeler ile nelerin değişip değişmediğini kontrol etmek ve bunlara uyum sağlamak zorundasınız. Oyun içindeki öğeleri, zorba oyuncuları ve dahasını da hesaba katmak gerekiyor.

Oyun Oynamak Mental Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?Sorunları ertelemeyi doğurur mu?

Gerçek dünyadan oyunlara kaçmak kısa vadede iyi olsa da, sorunları ertelediği için uzun vadede daha büyük sorunlar da doğurabilir. Tabii bu konu da doğrudan oyunlarla değil, kişiyle ilgili olan bir durum. Sorunları ertelemek, kaçmak ve bir gün su üzerine çıkmasını beklemek oyunların kötü olduğu anlamına kesinlikle gelmiyor.

Kısa bir süre önce yapılan bir araştırma, video oyunları ile mental sağlık arasında ufak da olsa bir korelasyon olduğunu ortaya koydu. Araştırma kapsamındaki oyunların Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville ve Animal Crossing: New Horizons gibi nistepen rekabet oranı düşük oyunlar olması da epey soru işaretiydi, bunu da hemen belirtelim.

Psikolog Megan Connel oyunlar hakkında şunu söylüyor: “Yetişkinler için video oyunları oynamanın birçok yararı var: Rahatlamamızın, hikayelerle meşgul olmamızın, arkadaşlarımızla ve ailemizle bağlantı kurmamızın veya sadece eğlenmemizin bir yolu olabilirler.”

Oyunlar insanların eğlenmek, sosyalleşmek ve rekabet etmek için kullanabilecekleri bir araç. Bu aracı nasıl kullanacakları onların hayat görüşleri ve eğilimleri ile alakalı diyebiliriz. Bu bağlamda oyun ve insan arasındaki tüm çıkarımlar kişi, oyun, zaman, çevre; yani bağlam göz önüne alınarak yapılmalı gibi duruyor. Oyunlar sağlıklı veya sağlıksız demek yerine oyuncuların oyunu hangi amaçla kullandıklarına göz atmak daha mantıklı olacaktır.

Oyun Oynamak Mental Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor? Bu yazı WIRED’ta paylaşılan ve video oyunlarının stres ile ilişkisini konu alan bir yazıdan hareketle yazıldı.