Ana sayfa Global Haberler Nintendo Switch’i Tokyo Basın Etkinliğinde Tanıttı

Nintendo Switch’i Tokyo Basın Etkinliğinde Tanıttı

Nintendo'nun Yeni Cihazı Göz Kamaştırıyor!

1298
Nintendo Switch
Nintendo Switch

Nintendo Switch Tokyo’daki basın etkinliğinde tanıtımı yapılan Nintendo’nun yeni cihazı Switch’e ait teknik detaylar göz alıcı nitelikte. Daha önce piyasada dolaşan dedikodular da bu tanıtımla doğrulandı ve cihaz dokunmatik ekranıyla ön plana çıktı.


Nintendo Switch’in ekranı 6.2 multi touch görüntüyü 1280×720 pixel olarak verecek. Benzer ekran büyüklüğü Wii U’nun GamePad’inde de varken çözünürlük 854×480 olarak belirlenmişti. Platformu haricinde kulanıldığında 720p ile oyunları çalıştırması düşünülen cihaz, HD için geçerli en düşük çözünürlükte görev yapıyor. Platformla birlikte kullanımda ise çözünürlük 1080p’ye çıkıyor ve HD kalitesi artıyor. Ayrıca Switch’in platformunda yer alan HDMI girişiyle televizyona da bağlamak mümkün. Ses konusunda da cömert davranan Switch, HDMI ile 5.1 surround ses özelliğine kavuşuyor. Aynı zamanda kulaklıkla da cihazı stereo olarak kullanabiliyoruz.

Uygun pil ömrü için 720p’lik görüntüyü, 1080p’ye göre daha düşük performansla çalıştırabilen cihazda, The Legend of Zelda: Breath of the Wild oyunu tablet halinde 720p’de, platformla birlikteyken de 900p görüntü ile çalıştığı gelen raporlar arasında.

Nintendo Switch

Nintendo yaptığı açıklamada şarj süresinin oyundan oyuna değişeceğini, 2.5 saat ile 6.5 saat arasında değişen bir pil ömrünün olduğu belirtildi. Zelda ile yapılan değerlendirmede şarj süresi 3 saatlik oyuna imkan tanıdı. Firma kontroller için herhangi bir pil ömrü açıklaması yapmazken Grip’in ayrıca kontrolleri şarj edebileceği söylendi.

Wii U’nun deluxe modeli gibi Switch’te de 32 GB’lık bir depolama alanı sunuyor. Daha sonra microSDHC veya microSDXC’lerle depolama alanının arttırılması yapılabilinecek. Switch kendisini cihazın altında bulunan USB-C portundan şarj edecek. Bu portun farklı bir işlevi olup olmadığı ise henüz açıklanan bir bilgi değil.

Cihazın platformunda şarj etmenin yanı sıra aksesuarlarını da aynı anda şarj edebilmek için 2 USB portu eklenmiş. Kablolu internet bağlantısı Switch platformu için düşünülmüş ve ayrıca Ethernet adaptörleri de platformda bulunan USB portlarını kullanabilecek. Kablosuz internet 8 farklı sistemi destekleyecek şekilde tasarlanmış.


Cihaz, Global pazarda 3 Mart 2017’de 299$’dan satışa sunulacak ve iki farklı içerikte raflarda yerini alacak. Birinde gri kontroller yer alırken diğerinde resimdeki gibi neon kırmızı ve mavi kontroller paket içeriği olarak sunulacak.