Ana Sayfa Global Haberler Mobil Oyunlarda Yılbaşı Gelirleri 1 Milyar Dolara Çok Yaklaştı

Mobil Oyunlarda Yılbaşı Gelirleri 1 Milyar Dolara Çok Yaklaştı

2016 ve 2017 Arasında %53’lük Artış!

1684
mobil oyunlarda yılbaşı gelirleri
mobil oyunlarda yılbaşı gelirleri

Mobil Oyunlarda Yılbaşı Gelirleri: Bu Yılbaşı Mobil için oldukça keyifli geçmişe benziyor. 2016’yı 2017’ye bağlayan hafta yapılan alışverişler, özellikle mobil oyunlar tarafında yapımcı ve yayıncıları mutlu etmiş görünüyor. Geçtiğimiz hafta Wall Street Journal hazırladığı  haberle Akıllı telefon ve tablet kullanıcılarının Noel ve Yılbaşında, IOS ve Andorid cihazlarda yaptıkları alışverişlerle 2016 ve 2017 arasında %53’lük artışa giden harcama değerlerine dikkat çekmiş. İki sene arasındaki %53’lük artışın sebebi, 2017 yılbaşındaki 967.6 milyon dolarlık rekor harcama. Sensor Tower araştırma şirketi tarafından yayınlanan rakamlar, yılın bu döneminin mobil oyunlar için en büyük harcamanın yapıldığı dönem olarak belirlenmiş.


Global pazarda yılbaşı haftası, özellikle mobil cihazların hediye olarak verildiği bir dönem ve okul ve işten arta kalan zamanların fazlalaştığı bir dönem. Bu durumda böyle olunca mobil oyunlara ilgi artıyor ve harcamalar da buna bağlı katlanıyor. Roblox Corp, bu dönemdeki harcamaların normal haftalara oranla 3 katına çıktığına işaret ediyor ki Roblox sadece Android ve IOS’ta değil aynı zamanda Amazon, Xbox One ve Windows 10’da da yer alan, 300.000’den fazla yapımcının yer aldığı bir platform.

Mobil Oyunlarda Yılbaşı Gelirleri

Kabam’ın Operasyon Şefi Kent Wakeford’a göre bu dönemde oyuncular daha fazla oynuyor ve daha da fazla harcıyor. “Özellikle ölçülerde tatil zamanlarında anormal farklılıklar yaşanıyor” diyor Wakeford. 100 milyar dolarlık oyun sektörünün en büyük pastası şu an mobilde gözüküyor. Newzoo’ya göre 2016’daki oyun sektörü gelirleri akıllı telefonlar ve tabletlerde 36.9 milyar dolar, PC oyunlarında 31.9 milyar dolar ve konsol oyunlarında 30.8 milyar dolar olarak paylaşılmış durumda. 2016’nın son haftasında Pokemon GO, getirdiği yılbaşı temalı etkinlikle Apple oyun listesinde kazanç sıralamasında 1 numaraya yerleşmişti. Özellikle Free To Play bazlı oyunlardaki etkinlikler oyuncu tarafında para harcatmaya yönelik kampanyalarla birleştiğinde hem daha etkili oluyor hem de kazancı arttırıyor. Fakat Nintendo’nun yeni piyasaya çıkardığı Super Mario Run’daki gibi tek seferlik para harcatan oyunlarda yılbaşının etkisi diğer zamanlara oranla pek fazla değişkenlik göstermiyor.

2016’nın son haftasındaki bu yüksek artış, 2017’nin mobil gelirlerini de aynı oranda arttıracak mı yoksa özellikle Pc’ye çıkacak 2017 oyunları gelir dağılımındaki farkı kapatacak mı önümüzdeki günlerde göreceğiz.