Ana Sayfa Espor Mobil Oyun Dünyasında Espor: Honor of Kings 2020

Mobil Oyun Dünyasında Espor: Honor of Kings 2020

1333
mobil-oyun-dunyasinda-espor-honor-of-kings-2020

Mobil espor kapsamında en çok öne çıkan oyunlardan biri olan Honor of Kings için yeni lig ve oyun gelişmeleri açıklandı.

Espor kapsamındaki ligler oyun dünyasında çok konuşulurken en önemlilerine Blizzard Entertainment’in Overwatch Ligi ve Riot Games’in League of Legends Ligi’ni örnek verebiliriz. PC oyunlarından sonra mobil oyunlarda da espor ligleri gündeme gelmeye başlamıştı.

Son iki yıldır gündemde olan mobil espor alanı göz ardı edilemeyecek kadar hızlı bir büyüme oranına sahip oldu. PC ve konsol oyunlarla karşılaştırıldığında mobil oyunlar daha basit bir düzeyde kalabilir ancak her zaman her yerde oynanma özelliği onları da oyun dünyasında vazgeçilmez kılıyor. Mobil esporlar 2018 yılından 2019 yılına kadar on kat daha fazla izlenme oranıyla 50 milyon canlı görüntülenmeye ulaştı.

Çin, bugüne kadarki en sağlam ve gelişmiş mobil espor oyunu olan Honor of King oyununu bünyesinde bulunduruyor. Oyunun Çincesi Wangzhe Rongyao olarak biliniyor. 5 Ocak tarihinde oyunun yayıncısı Tencent, Honor of King oyuncuları için daha fazla yarışmaların olduğu yeni bir espor planı açıkladı.

Honor of Kings oyunu nasıl ilerleme kaydetti?

Honor of Kings, TIMI Studio tarafından geliştirilen ve Tencent tarafından yayınlanan çevrimiçi bir savaş arenası mobil oyunudur. China Daily’e göre 2019 yılında 1,6 milyar dolar kar eden oyun en çok kazanan mobil oyunlar arasında yerini aldı.

The King Pro League, Çin’de Honor of Kings’in alabileceği en iyi profesyonel yarışma ve 2016 yılında oyun dünyasında yer almaya başlamıştır.  İki yıllık gelişme sürecinden sonra, Tencent ligi 12 takım ile Şangay ve Chengdu arasında bölüştürdü.

2018 yılında lig sponsorları arasında M&M’s, Saic Volkswagen, McDonalds, Vivo ve SPD Bank vardı. 2019 yılında ise bu sponsorların arasına giyim markası HLA Jeans ve Tongyi Ice Tea eklendi. 2020 yılının sponsorları ise henüz açıklanmadı. Her geçen sene büyüyen sponsorlar sayesinde mobil oyunlarında espor ligleri gelişmeye devam ediyor.

Honor of Kings oyunu için bu sene liglerdeki karşılaşmalar çok önemli olacak. Bu ligin her sene daha da gelişmesiyle birlikte en büyük teknoloji şirketlerinden Tencent şirketinin mobil oyunlar için sürdürülebilir bir espor ekosistemi kurmak istediğini kanıtlamış oldu. Öte yandan Çinli yetkililer, ülkenin 5G genişlemesini de mobil oyunların gelişimi için takip edeceğini açıkladı. Bu sayede çevrim içi mobil oyunlarda daha fazla başarı elde edilmesi bekleniyor.