Ana sayfa Espor Microsoft Espor Üzerinden Yürüyor, Şirket Smash.gg’i Satın Aldı!

Microsoft Espor Üzerinden Yürüyor, Şirket Smash.gg’i Satın Aldı!

216

Microsoft, e-spor organizasyonu Smash.gg’yi satın alarak, e-spor turnuvalarını yönetmeye yönelik araçlarını teknoloji devine getireceğini duyurdu.

Microsoft, Xbox markasının oyun portföyünü genişleten bir anlaşma ile espor şirketi Smash.gg’yi satın aldı. Şu an itibariyle, e-spor organizasyonu aynı personeli, markayı ve yazılımı elinde tuttuğu için anlaşmanın Smash.gg’de personel değişikliğine yol açması beklenmiyor. Duyuru yalnızca MSN’nin yepyeni e-spor merkezi aracılığıyla yapıldı. Şimdilik, Xbox departmanından satın alma ile ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. MSN e-spor merkezi, Ekim ayında ana sitesinde yayınlandı.

Bu hamle, Halo serisi göz önünde bulundurularak yapılmış gibi görünüyor, özellikle de Halo Infinite’in 2021’de bir noktada piyasaya sürüleceği düşünüldüğünde. Microsoft, geride kalan profesyonel ligler konusunda hayal kırıklıklarını ifade eden Halo hayranlarına hitap etmeye çalışıyor olabilir. Bu , birden fazla baş yönetmen ve yönetici yapımcı da dahil olmak üzere 343 sektörün Halo geliştiricilerini kaybetmeye devam ettiği bir zamanda denk geliyor.

Smash.gg’in masaya getirdiği e-spor yönetim yeteneklerinin kontrolünü ele geçirerek Microsoft, daha verimli bir altyapı oluşturmaya başlayabilir ve Halo Infinite mevcut olduğunda hayranların kalitesinde büyük bir adım atıyor. Smash.gg, e-spor turnuvalarına ev sahipliği yapmak ve onları desteklemek konusunda uzmanlaşmış, San Francisco merkezli özel bir şirkettir. 2015 kuruluşu büyük ölçüde Nintendo’nun Super Smash Bros’una odaklanırken, espor organizasyonunun hizmetleri diğer oyunlara yönetim araçları sağlamak için arttı.

Duyuru, MSN Esports Twitter hesabı ve espor şirketinin resmi web sitesi tarafından onaylandı. Smash.gg, Rocket League, Fortnite ve Valorant gibi son derece popüler oyunlar için hizmetler sunar.  Espor organizatörü, organizatörler tarafından dünya çapında oyun turnuvalarına ev sahipliği yapmak için kullanılan bir platform olarak işlev görür. Hizmetleri arasında veri analizi, ödemelerin kaydedilmesi ve oyun yarışmalarının rakip gruplara göre organize edilmesi yer alır.

Duyuru hem Microsoft hem de Smash.gg tarafından onaylanmış olsa da, bu satın almanın nasıl sonuçlanacağı şu anda belli değil. Bir olasılık, Smash.gg’in MSN’nin e-spor merkezinin verimliliğini artırmak için eklenmesidir. Merkez, Twitch’te yayın yapan belirli bir oyunu bulmak isteyen oyuncular için yararlı bir araç olarak hizmet veriyor. Espor oyun modeli, şirketin Smash.gg’i satın almasının önerdiği gibi, Microsoft’un keşfetmekle ilgilendiği kârlı bir yolu temsil ediyor.