Ana Sayfa Espor Mata, Profesyonel Espor Oyunculuğunu Noktaladı

Mata, Profesyonel Espor Oyunculuğunu Noktaladı

988
Mata-Profesyonel-Espor-Oyunculuğunu-Noktaladı
Mata-Profesyonel-Espor-Oyunculuğunu-Noktaladı

Cho « Mata » Se-hyeong, Güney Koreli bir profesyonel espor oyuncusudur. 1994 doğumlu olan Mata, geçtiğimiz günlerde profesyonel oyuncu hayatını noktaladığını duyurdu. 

Efsanevi Destek Mata artık Sihirdar Vadisi’nde olmayacak

Geçtiğimiz sezon SKT takımında forma giyen profesyonel oyuncu, artık kariyerine devam etmeyeceğini söyledi. SKT takımında destek rolüyle adını akıllara kazıyan Mata, oynadığı birçok takımda şampiyonluk yaşadı. Hem Kore hem de Çin’de forma giyen oyuncu bu bölgelerdeki üstün performansıyla en bilinen destek rolü oyuncusu haline geldi. Oynadığı rolün en iyilerinden olan Mata, geçtiğimiz sezon SKT takımı ile bir türlü uyum yakalayamadığı için formasını Lee “Effort” Sang-ho adlı oyuncuya kaptırdı.

Sezonun sona ermesi ve takımdaki yerini kaybetmesinden sonra oyuncunun hangi takıma gideceği merak konusu olmuştu. Yeni bir transfer haberi beklenirken oyuncu sürpriz bir karar aldı. Koreli destek Mata, Facebook üzerinden yaptığı bir duyuru ile profesyonel kariyerine son verdiğini açıkladı.

2012 yılında kariyerine başlayıp, 2013 yılında başarılı bir transfere imza atan Mata, MVP takımı ile yükselişe geçmişti. Bu takımda birçok iyi takım arkadaşı olmuştu ve Samsung ile yapılan iş birliği sonrası kariyerindeki en büyük başarısı olan League of Legends Dünya Şampiyonası’nı yaşadı. Bu başarının ardından profesyonel hayatını yeni bir takıma transfer olarak sürdürdü. 

Mata’nın Espor Kariyerini Bitiren Kötü Seçimleri Oldu

Kariyerine başladıktan sonra yükselişi, Deft, imp ve DanDy gibi oyuncuların bulunduğu MVP takımında bulmuştu. Daha sonra transfer olduğu takımların çoğunda bir türlü uyum yakalayamayan Mata’nın ilk kötü seçimi Vici Gaming oldu. Transfer sonrası bu takımda da bir yükseliş elde edemedi. 

Bir sonraki sezon League of Legends Profesyonel Ligi’nde oynamaya devam eden oyuncu, RNG takımına transfer oldu. Bu takımda alt koridor oyuncusu olan Zihao « Uzi » Jian’ın yanında destek rolüne geçti. Koreli destek, birçok yanlış seçim sonrası bu takımda LPL Şampiyonluğu ve MSI yarı finalini gördü.

Daha sonra ülkesine dönen Mata, KT Rolster ve SKT formaları giydi. Mata SK Telecom T1 gibi önemli bir takımının en iyi parçasıyken burda da uyumu sağlayamadı. Bu nedenle formasını yedek destek oyuncusu Effort’a kaptırdı ve profesyonel oyunculuk kariyerine nokta koydu.