Ana Sayfa Global Haberler LinkedIn CEO’su Jeff Weiner Ayrılıyor!

LinkedIn CEO’su Jeff Weiner Ayrılıyor!

963
LinkedIn CEO'su Jeff Weiner Ayrılıyor!
LinkedIn CEO'su Jeff Weiner Ayrılıyor!

LinkedIn, 2002 yılının Aralık ayında kurulmuş ve websayfasını da 2003 yılının Mart ayında kullanıma açmıştı. Şirketin kurucusu Reid Hoffman’dır. Kurduktan sonra görevine 6 yıl devam eden Hoffman, 2008 yılında şirketin başına Jeff Weiner’ı getirmişti. Aynı dönemde Jeff Weiner da Ryan Roslansky’i şirkete dahil etmiştir.

Günümüzün en büyük sosyal medya platformlarından biri olan LinkedIn, hizmet olarak diğerlerinden ayrılmakta. İş dünyasındaki kişilerin diğer kişilerle iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan profesyonel sosyal paylaşım platformudur.

2006 yılında 20 milyon kez görüntülenen LinkedIn, Haziran 2013’te ise 200 farklı ülkeden 200 milyonun üzerinde kayıtlı kullanıcıya ulaştı. İkili şirketin gelişmesinde çok önemli rol oynamıştır. Jeff Weiner’in yaptıkları ve LinkedIn’in şu anki durumu onun ne kadar iyi bir CEO olduğunu kanıtlamakta. Weiner göreve başladığında şirketin yıllık geliri 78 milyon iken şu anda 7.5 milyar doların üzerine çıkmıştır. Aynı şekilde üye sayısı da büyük oranda artış göstermişti. LinkedIn’in üye sayısı ise 33 milyondan 675 milyona yükselmişti.

Roslansky ise firmanın neredeyse her türlü pozisyonunda yönetici olarak görev almıştı. Influencer pazarlamada, tüketici ve şirketlerin aynı platformda buluşabilmesinde, LinkedIn’in yaygınlaşmasında önemli rol almıştı.

İkilinin LinkedIn’i hızla geliştirmesi yatırım fırsatı kovalayan büyük şirketlerin de dikkatini çekmişti. Bu konuda ise Microsoft hızlı davranan taraf oldu. Weiner’in şirketi halkın arzına açmasının ardından şirket Microsoft’a  26 milyar dolar karşılığında satılmıştı.

linkedin-ceosu-jeff-weiner-ayriliyor

Şirketin başına geçecek yeni isim de belli oldu. Weiner 11 yıl boyunca üstlendiği rolü şimdi başkasına bırakmaya karar verdiğini açıkladı. Şirketin başına geçecek yeni isim Ryan Roslansky olacak. Şirkette uzun süre çalışmış ve her poziyonunun detaylarını bilen biri olarak fazlasıyla uygun bir kişi. Şu anki görevi Ürün Yöneticisi. Kendisi önümüzdeki ay CEO koltuğuna oturacak. Yeni görevinde Microsoft CEO’su Satya Nadella ile birlikte çalışacak. Ürün Yöneticisi görevine ise firmanın şu anda Pazarlama Çözümleri Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Tomer Cohen gelecek.

Önümüzdeki aydan itibaren LinkedIn’in marka kültürünü ve stratejisini ilerletmek Roslansky’e kalıyor. Weiner ile elde ettikleri başarılarının devamı gelecek mi, LinkedIn’in geleceği ne olacak, yeni yönetim ekibi platformu ne şekilde etkileyecek gibi soruların cevaplarını ilerleyen günlerde göreceğiz.