Ana Sayfa Espor Güney Kore, Oyunlarda Kâr Amaçlı “Boost” Servislerini Yasadışı Sayacak!

Güney Kore, Oyunlarda Kâr Amaçlı “Boost” Servislerini Yasadışı Sayacak!

1230
Güney Kore, Oyunlarda Kâr Amaçlı “Boost” Servislerini Yasadışı Sayacak!
Güney Kore, Oyunlarda Kâr Amaçlı “Boost” Servislerini Yasadışı Sayacak!

Güney Kore Oyunlarda Kar Amaçlı Boost Servislerini Yasadışı Sayacak! Oyuncu hesaplarının seviye ve liglerini yükseltmek için kullanılan ticari “boost” hizmetleri, Güney Kore’de artık yasadışı ve bu tür hizmetleri sunan temsilciler bakanlıklar tarafından cezalara çarptırılacak.

Mevzubahis “boost” hizmetleri, belli bir ücret karşılığında oyuncuların oyun içi sıralama ve seviyelerimi yükselterek oyunların ekosistemini olumsuz yönde etkiliyor. Dolayısıyla bu durum oyun arenalarındaki adil sistemi hiçe sayarken, servisten yararlanmayan oyuncuları için oyun çekilemez bir platform haline geliyor.

Kore Ulusal Meclisi, oyun geliştiricileri ve yayıncılarının yetkisi dışında, karşı ödeme gerçekleştirilen “boost” eylemlerinin yasadışı olduğu kararına vardı. Boost servisleri artık “oyunun mevcut operasyon gidişatının bozulması” olarak tanımlanıyor. Artık “yasadışı eylemler” arasında yer alan boost hizmetleri tedarikçileri 2 yıl hapis cezası ve 20 Milyon Won, yani 18.000 $’a kadar para cezalarına çarptırılacak.

Yeni yasa tasarısı, Güney Kore merkezli Bareunmirae Partisi temsilcisi Lee Dong-sup tarafından sunuldu. Lee Dong-sup açıklamasında, “bir çok popüler oyun, oldukça uzun bir süredir sunulan bu profesyonel hizmetten muzdarip ancak hiç biri şimdiye kadar bir çözüm yolu için çaba göstermedi.  Son zamanlarda geçilen revizyonlar ve yasa tasarısı önerilerinin Kore’deki espor ekosistemi sağlığını olumlu yönde etkileyeceğinde şüphemiz yok” dedi.

Dahası ve gelişmeler için takipte kalın!