Ana sayfa Türkiye'den Haberler Global Game Jam 2017 20 – 22 Ocak Tarihlerinde Yapılacak

Global Game Jam 2017 20 – 22 Ocak Tarihlerinde Yapılacak

Gençler Yeteneklerini Göstermeye Hazır!

2085
GGJ
GGJ

Global Game Jam 20 – 22 Ocak’ta Türkiye’nin farklı noktalarında yapılacak. Ülkemizde 2009’dan beri yapılan etkinlik, Türkiye’nin yanı sıra bu sene dünyanın farklı merkezlerinde aynı anda gerçekleştirilecek. İstanbul’da, Aydın Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Bahçeşehir BUG’da yapılacak GGJ 2017, İzmir’de Jamevi ve Ege Üniversitesi’nde, Ankara’da Hacettepe ve ODTU Atom’da ve son olarak Malatya İnönü Üniversitesi’nde yapılacak GGJ’de 48 saatlik bir zaman diliminde katılımcılar oynanabilir bir oyun yapmak için bir araya gelecekler.

GGJ 2017

Her sene farklı temalarda yapılan oyunların ana fikri herkese aynı anda GGJ başlangıcında bildiriliyor. Global anlamda bir yarışma değil paylaşım etkinliği olarak lanse edilen katılımda oyun yapımcıları, yayıncıları, ses uzmanları, grafik tasarımcılar ve yazılımcıların bir araya gelerek ortaklaşa şekilde çalışıp oyun yapması esas olarak alınıyor.

20 Ocak Cuma günü Türkiye saati ile 17.00’da başlayacak maraton için geliştiricilerden hızlıca ekiplerini kurmaları ve 22 Ocak Pazar 15.00’a kadar verilecek tema hakkında bir oyun tasarlayarak oynanabilir hale getirmeleri beklenecek. 15.00 sonrası ise oyun sunumlarına geçilecek. Geçtiğimiz yılın teması “ritüel” olarak belirlenmiş ve geliştiricilerden bu tema hakkında oyunlarını hazırlamaları istenmişti.Türkiye’de ilk defa 2009’da ODTÜ Atom tarafından yapılan GGJ’nin ana organizatörü de bu sene yine ODTÜ Atom. Ankara’daki bu etkinliğin yeri ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi olarak belirlendi. Tüm dünyadan binlerce geliştiricinin katıldığı maratonda geçtiğimiz sene ODTÜ Atom’da 200 geliştirici bir araya geldi ve 48 saatlik süre içerisinde 54 oyun geliştirdi. Global Game Jam’de oynanabilir bir oyun ortaya çıkarmanın yanında, diğer geliştiriciler ve oyun paydaşlarıyla bir araya gelerek iletişim ve paylaşım becerisi kazanmaları amaçlanıyor.

Hubogi olarak tüm katılımcılara başarılar diliyor, GGJ’nin oyun dünyasına katacağı yeni oyunları ve geliştiricileri şimdiden kutluyoruz!