Ana Sayfa Global Haberler Eski Blizzard Yöneticisi, Geliştiricilere Bahşiş Verilmesini Önerdi

Eski Blizzard Yöneticisi, Geliştiricilere Bahşiş Verilmesini Önerdi

27

Eski Blizzard yöneticisi, geliştiricilere bahşiş verilebilmesini önerdi.

Eski Blizzard yöneticisi Mike Ybarra, oyuncuların bir oyunu tamamladıktan sonra geliştiricilere bahşiş verilebilmesinin mümkün kılınması gerektiğini belirtti.

X platformu üzerinden Ybarra şunları söyledi:

“Son zamanlarda tek oyunculu oyunlara daldığımdan beri bir oyuncu olarak bu fikri bir süredir düşünüyordum.

Öyle oyunlar oluyor ki, oyunu bitirdiğimde yaşadığım deneyimin ne kadar muhteşem olduğuna hayran kalıyorum. Oyunun sonunda sık sık “Keşke bu insanlara 10 ya da 20 dolar daha verebilseydim çünkü verdiğim 70 dolarımdan daha değerliydi ve her saniye beni kazıklamaya çalışmadılar” diye düşünüyorum.” dedi.

Ybarra aynı yazıda “çoğunluğun bu fikirden hoşlanmayacağını” ve “diğer her şeyde bahşiş vermekten yorulduğumuzu – ancak bunu bahşiş baskısı türü bir senaryodan farklı görüyorum” dedi.

Ybarra, Horizon: Zero Dawn, God of War, Red Dead Redemption 2, Baldur’s Gate 2 ve Elden Ring gibi oyunları bu bahşiş modelini düşünmesine neden olan oyunlara örnek olarak gösteriyor.

Birçok bağımsız geliştiricinin sanal bahşiş kavanozları veya stüdyoya bağış yapma yolları olsa da, büyük bütçeli oyunlarda bu durum pek görülen bir olay değil.

Çoğu büyük bütçeli oyunlar, mağazaları aracılığıyla ek gelir ediyor.

Günümüzdeki çoğu oyun, temel ücret olarak belirlenen 70$’lık ücretin üzerine, oyun içerisinde yer alan mağazadaki oyun içi ödemelerden (microtranstactions) ek gelir sağlıyor. Fakat tek kişilik oynanan hikaye odaklı ve büyük bütçeli oyunlarda ek gelir sağlanabilecek bir seçenek mevcut değil. Bahsi geçen eski Blizzard yöneticisi de buna bir çözüm olarak bahşiş modelini öneri olarak sundu.

Sizler bu bahşiş seçeneği hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce gerekli ve uygulanması gereken bir model mi? Düşüncelerinizi bekliyoruz.