Ana sayfa Global Haberler Epic Games’in Apple’daki Geliştirici Hesabı Silindi!

Epic Games’in Apple’daki Geliştirici Hesabı Silindi!

359
epic-gamesin-appledaki-gelistirici-hesabi-silindi

Epic Games’in Apple’daki Geliştirici Hesabı Silindi! İkili arasında son günlerde bir türlü durulmayan gerilim artarak devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Apple son olarak bu gerilimde 28 Ağustos tarihini göstermişti. Apple bu tarihte dediğini yaptı ve geçtiğimiz gün Epic Games’in geliştirici hesabını sildi.

Oyun denilince günümüzün en önemli yapımları arasında yer alan Fortnite geçtiğimiz haftalarda yaşanan krizde hem iOS hem de Android mağazalarından kaldırılmıştı. Bu gelişmelerin ardında da Epic Games Fortnite’ın App Store’dan kaldırılmasına karşılık Apple’a dava açmıştı. Davada Fortnite’ın App Store geri gelmesi konusu ile ilgili bir sonuca varılamadı ama Apple 28 Ağustos tarihinde Epic Games için açılan geliştirici hesabını sildi. Bu gelişmenin ardından oyunun App Store gelmesi pekte mümkün gözükmüyor. Davanın halen devam ettiğini düşünürsek Epic Games’e ait olan geliştirici hesabının silinmesi işlerin daha da yokuşa sürüldüğünü gösteriyor. Ayrıca Epic Games’e ait olan diğer oyunlarda App Store’dan kaldırılmak zorunda kaldı.

Epic Games’in Apple’daki Geliştirici Hesabı Silindi! Apple tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada ise “Epic Games’in geliştirici hesabını App Store üzerinden silmek zorunda kaldığımız için üzgünüz. Epic Games’teki ekiple uzun yıllar boyunca etkinlik, oyun sürümleri gibi pek çok şey üzerinde çalıştık. Mahkeme, Epic Games’ten dava devam ettiği sürece App Store için hazırlanan yönergelere uygun davranmasını istedi fakat Epic Games bu durumu reddetti. Bunun yerine App Store kurallarını ihlal etmeyi sürdüren Fortnite güncelleme yayımlamaya devam etti. Durum böyle olunca App Store’daki tüm geliştiricilere adil davranılmadığı ve müşteriler bundan dolayı iki firmanın agresif davranışına maruz kaldı. Gelecekte yeniden birlikte çalışabileceğimizi umuyoruz ancak şimdilik pekte mümkün değil” şeklinde sözlere yer verdi.