Ana Sayfa Türkiye'den Haberler Çocuklar İçin Eğitici Matematik Oyunu

Çocuklar İçin Eğitici Matematik Oyunu

1554
Çocuklar İçin Eğitici Matematik Oyunu
Çocuklar İçin Eğitici Matematik Oyunu

Çocukları eğitmek amacıyla tasarlanan oyun tamamen yerli yapım ve profesyonel eğitmenler tarafından hazırlandı. “Matematik Yarışı : İş Birliği ve Rekabet” ile ilgili detaylar yazımızda bulunuyor.

Çocukların eğitilmesi hem ülkemiz hem de Dünya adına çok önemlidir. Ancak günümüzde eğitim sisteminin tartışıldığı çok fazla konu var. Eğitim konusunda okullara güvenmeyen birçok aile mevcut.  Bu konuyla ilgili 1970 yılında yazılmış olan bir kitap bile mevcut. “Okulsuz Toplum” kitabının yazarı Ivan Illich eğitimin değil, günümüz eğitim sisteminin faydalı olmadığını düşünmektedir. Ona göre, uygulanmakta olan eğitim sistemleri, yetenek gelişimine yeterli önemi vermeyen, istenilen bilgiden çok sistemin zorunlu koştuğu bilginin öğrenildiği, bireysel ihtiyaçları göz ardı eden, kısıtlayıcı ve köreltici bir hal almıştır.

Kitapta Illich’in önerdiği eğitim sisteminde ise, bireyin istediği bilgiye kolaylıkla ulaşabileceği bir iletişim ağını kurması gerektiğidir. Yazarın savunduğu sistemin günümüz teknolojisiyle yapılandırılmasının mümkün olduğu söylenebilir. Internet, cep telefonları, tabletler sayesinde bilgiye istediğimiz yerlerden ulaşabiliyoruz ve kendimizi istediğimiz konuda geliştirebiliyoruz.

Öğretmenlerimiz de bu şekilde düşünmüş olacak ki çocukları eğlendirirken öğreten bir uygulama geliştirmişler. Bu oyun sayesinde çocuklar derslerini daha eğlenceli hale getirebilir ve derslere olan ilgilerini artırabilirler. İsmini “Matematik Yarışı – İş birliği ve Rekabet” koydukları oyunda temel matematik problemlerini çözerek ilerliyorsunuz. İlköğretim öğrencilerinin gelişimine destek olmak amacıyla çıkartılan oyunda birden çok oyun modu mevcut.

Matematik Yarışması
Matematik Yarışması

Tek kişilik oyun modunda kullanıcı önüne çıkan problemleri tek başına çözerek bölümleri geçer. Oyuna ismini veren diğer iki mod ise şu şekilde özetlenebilir;

İki Kişilik İş birliği Modu = İki kişi önlerine çıkan problemleri çözerek bölümleri birlikte geçer. Bu şekilde oyun oynarken 2 kullanıcının da hem iletişim halinde olması hem de eğlenebilmesi mümkün olacak. Çocuklar bu şekilde sosyal yönlerini de geliştirebilecek veya ebeveynleriyle keyifli anlar geçirerek aile bağını kuvvetlendirebilecek.

İki Kişilik Rekabet Modu = İki kişinin birbirleriyle mücadele ettiği mod olarak tasarlandı. Böylelikle oyuncular rekabet edebilecek ve gelişimlerine katkı sağlayan bir mücadeleye girebilecek. Oyun bu sırada iki kişiye de aynı soruları ya da farklı soruları sorabilir. Can, süre ve hediye sistemleri de mücadeleye renk katacak unsurlar olarak bu moda eklenmiştir.

Ayrıca oyun internet bağlantısı gerektirmiyor. Değerli öğretmenlerimiz bu güzel oyun için günümüzün en büyük problemlerinden biri olan, çocukların reklamlara aşırı derecede maruz kalmasının önüne geçmek için oyuna reklam almamaya karar vermişler. Bu sayede çocuklar önlerine bir anda fırlayan ve onları kötü etkileyecek reklamlara denk gelmeden oyunu oynayabilecek.

Oyunun şu anda yalnızca Android sürümü mevcut. Eğer oyunu telefonunuza yüklemek isterseniz Play Store’dan oyunu indirebilirsiniz. Oyunun Play Store sayfası için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli.

 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.BalAkademi.MatematikYarisi