Ana Sayfa Global Haberler Call of Duty ve Overwatch Ligleri YouTube Gaming Tarafından Yayınlanacak!

Call of Duty ve Overwatch Ligleri YouTube Gaming Tarafından Yayınlanacak!

956
Call of Duty ve Overwatch Ligleri YouTube Gaming Tarafından Yayınlanacak!
Call of Duty ve Overwatch Ligleri YouTube Gaming Tarafından Yayınlanacak!

Birçok yayıncının ve espor liglerinin ilk tercihi genellikle Twitch olmuştur. Oyun ve yayıncılık sektörüne önemli katkıları olan Twitch hızla gelişmiş ve içinde dallanıp budaklanarak oyunculara birçok olanak sağlamıştır. Profesyonel oyuncular, casual oyuncular, çok yetenekliler veya sıradan kişiler, belki de sadece oyun sırasındaki muhabbeti için izlenenler… Hepsi de bu platform aracılığıyla izleyicileriyle bağ kurdu, gelir kaynağı haline getirdi. Ancak YouTube Gaming büyük bir rakip olma yolunda önemli bir adım attı.

call-of-duty-ve-overwatch-ligleri-youtube-gaming-tarafindan-yayinlanacak

Son zamanlarda Twitch hızla değer kaybetmeye başladı. İlk olarak Microsoft’un yayın platformu olan Mixer’e en büyük yayıncısı Ninja’yı kaptıran Twitch ardından Facebook’un ani atılımıyla birçok yayıncısını da elinden kaçırdı. Şimdiyse profesyonel ligleri YouTube Gaming tarafından elinden alındı.

YouTube Gaming, 2015 yılında Twitch’e rakip olarak oluşturulmuş bir platform. Adından da anlaşılacağı üzere oyunlara odaklanan bu platformda canlı yayınlar yapılması amaçlanmıştı. Fakat beklenen olmadı ve YouTube Gaming pek tercih edilmedi. Ne büyük yayıncılar ne de oyuncular tarafından pek ilgi görmeyen bu platform şimdiyse Twitch’e çelmeyi taktı diyebiliriz.

Google ve Activision Blizzard arasında yapılan espor anlaşması ile Call of Duty ve Overwatch oyunlarının turnuvaları yalnızca YouTube üzerinden canlı yayınlanacak.

https://twitter.com/Fwiz/status/1220809570827689984

YouTube dünyanın en çok tercih edilen websitelerinden bir tanesi. İçerik üreticileri, abone ve izlenme sayıları da bunları kanıtlar nitelikte. Ancak canlı yayın konusunda aynı şeyi söylemek mümkün değil. Son zamanlarda diğer platformların, sektör lideri olarak tanımlayabileceğimiz Twitch’e darbe indirmesine katılan YouTube bu şekilde daha da büyüyebilir.

Yapılan bu anlaşma ile hem canlı yayınlar yapılacak hem de bu yayınların videoları da hazırda bekletilecek. Yapılan anlaşmayla ilgili konuşan YouTube Gaming sorumlusu Ryan Watt “Günde 200 milyondan fazla oyuncunun yılda 50 milyar saatin üzerinde oyun içeriğini izlediği YouTube, oyunculara ve tutkulu hayranlarına dünyanın en popüler video oyun platformunu sunuyor. Hem Overwatch Ligi hem de Call of Duty Ligi, dünya standartlarında e-spor içeriğinin en önemli örnekleridir. Eski bir Call of Duty e-spor yorumcusu olarak, Activision Blizzard’ın her iki ligde de dijital canlı yayın için özel evi olarak YouTube’u seçmesi için daha heyecanlı olamazdım. Bu ortaklık ayrıca oyun için birinci sınıf bir canlı akış ürününe sahip olduğumuzu gösteriyor.” açıklamasında bulundu.

Activision Blizzard E-Spor CEO’su Pete Vlastelica, “Bu iş birliği, tutkulu hayran ve oyuncu topluluklarımızı, YouTube’un güçlü içerik platformuyla ve yeni nesil eğlenceyi destekleme konusunda heyecan verici geçmişiyle birleştirerek hizmetimizi yeni seviyelerde sunmamıza yardımcı olacak.” diye konuştu.