Ana Sayfa Global Haberler ByteDance, Oyun Sektöründen Çekiliyor mu? Tencent Devrede!

ByteDance, Oyun Sektöründen Çekiliyor mu? Tencent Devrede!

90

TikTok’un sahibi olan sosyal medya devi ByteDance, oyun sektöründeki faaliyetlerinden uzaklaşma kararı aldı. Şirket, Çinli oyun devi Tencent ile devam eden oyun operasyonlarının satışı konusunda görüşmelere başladı. ByteDance, son birkaç aydır Moonton’un satışı ve Nuverse planlarında ani bir değişiklik yaparak, oyun sektöründeki ilgisini azaltmıştı. Anime tarzı rol yapma oyunu Crystal of Atlan ve bilim kurgu hayatta kalma oyunu Earth: Revival’ı üçüncü şahıslara satma planları yapılırken, şirket yeni oyun üretimini de durdurdu.

Yatırım Planlarında Değişiklik

ByteDance, 2019’dan bu yana video oyunu satın almaları ve yatırımları için yaklaşık 30 milyar yuan harcadı ve 20’den fazla stüdyoyu bünyesine kattı. Ancak Moonton’un büyümesindeki zorluklar ve Çin düzenlemelerinin yeni oyun girişimlerini nasıl etkileyebileceği konusundaki endişeler, şirketi bu alandaki yatırım stratejilerini yeniden değerlendirmeye itti. Nuverse yayıncılık girişimi başarılı gibi görünse de, ByteDance oyun üretimine yapılan yatırım düzeyinden memnun kalmayarak, bu pazardan soğumaya başladı.

ByteDance’in Gelecek Planları ve Satış Görüşmeleri

ByteDance temsilcisinden gelen satış haberleri, yerel Çin medyasının Nuverse’in Tencent ile satış görüşmeleri yaptığını bildirmesiyle ortaya çıktı. Tencent ile olan görüşmeler doğrulanırken, şirketin Nuverse, Moonton ve diğer operasyonlarını en yüksek teklifi veren alıcıya satma olasılığı da bulunuyor. ByteDance’in oyun sektöründen ne kadar uzaklaşacağı ve hangi ilgili tarafların bu meydan okumayı üstlenecek mali kapasiteye sahip olacağı şu anda bilinmiyor.