Ana Sayfa Türkiye'den Haberler Büyük Ödüllü Türkiye Oyun Girişimciliği Yarışması Hayata Geçti

Büyük Ödüllü Türkiye Oyun Girişimciliği Yarışması Hayata Geçti

868
hubogi-buyuk-odullu-turkiye-oyun-girisimciligi-yarismasi-hayata-gecti

Türkiye’nin oyun girişimciliği yarışması Next Game Startup, Intel ESL Gaming Fest kapsamında hayata geçti. Ödül havuzunun 1 milyon 250 bin TL olacağı duyurulan yarışmada Türkiye’den dünyaya açılmayı hedefleyen oyun girişimcilerine destek olunacak.

Oyun dünyası için büyük bir girişim olacak Next Game Startup yarışmasına İzmir ev sahipliği yapacak. 2015 yılından bu yana düzenlenen Intel ESL Gaming Fest’in finalleri bu sene Eylül ayında İzmir’de düzenlenecek. Yarışma kapmasında ilk 10’a girmeyi başaran oyun girişimcilerine tiplay ve Rollic Games tarafından oFON kapsamında 1 milyon TL fon sağlanacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Intel Ortadoğu Türkiye, Intel EMEA Bölgesi Satış ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Maurits Tichelman, ve Afrika Bölgesi Satış Direktörü Ali Rıza Küçük, ESL Türkiye Genel Müdürü Gökhan Kazar ve İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’in katıldığı bir online toplantıda etkinliğin duyurusu yapıldı.

Oyun sektörü her geçen gün daha da gelişirken düzenlenen bu tür yarışmalar sesini duyurmak isteyen birçok girişimciye yeni kapılar açıyor. Girişimcilere destek olmak isteyen isimler ise bu adımlarıyla oyun sektörünü gelişmek için etkili adımlar atmış oluyorlar. Yarışmanın İzmir’de yapılacak olması ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer düşüncelerini belirtti: “Bunu, şehrimizdeki tüm paydaşlarla birlikte, bir kent koalisyonu vizyonuyla inşa ediyoruz. Ülkemizin en önemli oyun ve espor organizasyonu INTEL ESL Gaming Fest’e ev sahipliği yapmayı ve girişimcileri desteklemeyi, İzmir’e katkısı nedeniyle de önemsiyoruz. İzmir’den çıkacak oyun girişimleri, Türkiye’yi global oyun endüstrisinde çok daha yukarılara taşıyabilir. Intel ESL Gamingfest ile oyun dünyasının kalbi İzmir’de atacak. İzmir’de nefes alacak ve İzmir’den gelişip Türkiye’ye yayılacak. Bunun için elimizi taşın altına sokmaya hazırız. Oyun girişimciliğine destek vermeye devam edeceğiz.” 

Bu konuşmasının ardından dünya çapındaki birçok sektör ile oyun sektörünün global büyüklüğü hakkında karşılaştırma yapan Soyer, oyun sektörünün global büyüklüğünün 152 milyon dolar olduğunu hatırlatarak ne kadar önemli bir yere geldiğinin altını da çizdi.

Oyun Girişimciliği Yarışması Büyük Ödülleri ile Geliyor

Finalleri İzmir’de gerçekleşecek olan Intel ESL Gaming Fest kapsamında olacak Next Game Startup’da dereceye giren girişimcilere ödüller verilecek. Toplamda 1 milyon 250 bin TL ödül havuzu olan yarışmada birinciye 25.000 TL, ikinciye 15.000 TL, üçüncüye ise 10.000 TL ödül verilecek. Aynı zamanda dereceye girenlere tanıtım ve geliştirme desteği de verilecek. Aynı zamanda oyun ödüllerinin yanı sıra dereceye girenlere 200 bin TL’yi geçen hizmet desteği verilecek. Bu hizmet desteği kapsamında çalışma alanları ve ofisler olacak.

Bu yarışma ile gençlere birçok yeni kapı açılacak. Birçok sponsorun desteklediği yarışmanın sponsorları arasında Monster Notebook, Teknosa ve HepsiGamer’ın etkinlik sponsoru; Tiplay, Rollic ve Game Factory’nin ise oyun sponsoru olarak destek verdiği yarışmanın diğer destekçileri arasında İzmir Ticaret Odası, İzmir Kalkınma Ajansı, Masomo, indir.com, Pazarlama Türkiye, günlükbülten.com ve imza.com yer alıyor.

Oyun Sektörünün Önemli İsimleri Jüride Yerini Alıyor

Genç yarışmacılara büyük bir kapı açacak olan oyun girişimciliği yarışması jüri koltuğunda ise oyun dünyasından önemli isimler yer alacak. Gençlerin projelerini sunacağı jüri kadrosunda ise Tiplay Studio Kurucu Ortakları Ahmet Öney, Mehmet Umut Ermeç, Osman Tutum, Next In Game Ajans Direktörü Aykut Özdemir, Monster Notebook Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Cem Çerçioğlu, Rollic Games Kurucu Ortağı Burak Vardal, Rollic Games Yayın Direktörü Utku Erdinç, ESL Türkiye Genel Müdürü Gökhan Kazar ve Doruk Demirsar, GAMFED Türkiye Kurucusu Ercan Altuğ Yılmaz, Intel Perakende Satış Direktörü Koray Yıldız, imza.com Kurucu Ortağı Hasan Yaşar, Game Factory Kurucusu Murat Kahraman, Masomo İş ve Ortaklık Geliştirme Müdürü Rudi Diriman, Women in Games kurucusu Simay Dinç ve Oyunder Kurucusu Tansu Kendirli olacak.