Ana sayfa Global Haberler App Store ve Google Play Store’da En Çok Tercih Edilen Yapımcılar

App Store ve Google Play Store’da En Çok Tercih Edilen Yapımcılar

1018
App Store ve Google Play Store’da En Çok Tercih Edilen Yapımcılar
App Store ve Google Play Store’da En Çok Tercih Edilen Yapımcılar

App Store ve Google Play Store’da En Çok Tercih Edilen Yapımcılar! Giderek büyüyen mobil oyun pazarı dikkatleri üzerine çekiyor. Ekim ayından bugüne kadar en çok indirilen oyunlarla ve yapımcılarıyla ilgili detaylar haberimizde.

Mobil oyunlar hayatımıza çok hızlı bir şekilde girdi. Hızla gelişen ve büyüyen Pazar sayesinde oyunların kalitesi ve oyunlardan beklenti de yükseldi. Öne çıkanlar oyun geliştiricileri ve yapımcıları oldu. İşte Ekim ayının en çok indirilen oyunları ve oyunları çıkartan yapımcılar.

1) Tencent Games

Tencent GamesTencent Holdings Limited, Çin merkezli bir bilişim şirketidir. Şirket, 1988’de kurulmuş olup iştirakleri hem Çin’de hem de dünya genelinde internet ile ilgili çeşitli hizmetler ve ürünler, eğlence, yapay zekâ ve teknoloji konusunda uzmanlaşmıştır. Şirketin merkezi Shenzhen’de yer almaktadır.

Tencent, Ocak 2018 tarihi itibari 580 milyar US$ ile Asya’nın en değerli şirketi olup dünyanın en büyük yatırım şirketi, en büyük internet ve teknoloji şirketlerinden biri, en büyük girişim sermayesi şirketlerinden biri, en büyük ve en değerli oyun (Tencent Games) ve sosyal medya şirketidir Hizmetleri arasında, kendi kategorilerinde dünyanın en büyük ve en başarılıları arasında olan sosyal ağ, müzik, web portallları, e-ticaret, mobil oyunlar, internet hizmetleri, ödeme sistemleri, akıllı telefonlar ve çok oyunculu çevrimiçi oyunlar bulunmaktadır.

Tencent Games ise Tencent’in yalnızca bir kolu olmasına rağmen oldukça büyük başarılar elde etmiştir. 2003 yılında kurulan Tencent Games bugünün en çok oynanan oyunlarını üretiyor.

PUBG, PUBG Mobile, PUBG Lite, Arena of Valor, CrossFire son zamanlarda popülerleşen oyunlardan Call of Duty Mobile ve Blade and Soul’u çıkartarak yalnızca mobil oyun pazarını değil konsol ve sistem pazarında da iddialı olduğunu kanıtladı. Ayrıca çıkardıkları mobil oyunların bilgisayarda oynanabilmesi için de Tencent Gaming Buddy isimli emulatörü çıkartan şirket bir adım daha öne geçti.

Ekim ayında en çok indirilen oyunlar listesinde 1. Sırayı PUBG Mobile ile elde etmeyi başardı.

 

2)Netease Games

Netease GamesNetEase, Inc. içerik, topluluk, iletişim ve ticaret odaklı çevrimiçi hizmetler sunan Çinli bir İnternet teknolojisi şirketidir. Şirket 1997 yılında Ding Lei tarafından kurulmuştur. NetEase, Çin’de çevrimiçi PC ve mobil oyunlar, reklam hizmetleri, e-posta hizmetleri ve e-ticaret platformları geliştirmekte ve işletmektedir. Dünyanın en büyük internet ve video oyunu şirketlerinden biridir. Bazı NetEase oyunları Westward Journey serisi (Fantasy Westward Journey, Westward Journey Online II, Fantasy Westward Journey II ve New Westward Journey Online II). Ayrıca Warcraft III, World of Warcraft, Hearthstone, StarCraft II, Diablo III: Reaper of Souls, Çin’deki Overwatch, RPG oyunu Onmyoji ve The Onmyoji Arena MOBA oyunlarının yerel versiyonlarını işletmek için Blizzard Entertainment ile de işbirliği yapıyor.

3)Lilith Games

Lilith Games2013 yılında “eğlenceli oyunlar yaratma” amacını kendilerine vizyon edinerek kuruldu. Kurumsal kültürü 2 farklı ama basit prensipten oluşuyor; basit ve özgün. Şirketin ilk oyunu Xiao Bingbing Legend, 2014 yılında oyuncuların beğenisine sunuldu ve anında popüler oldu. 2014 yılında Çin’deki App Store’da 1 numaralı oyundu. Lilith Games, o zamandan beri dünya pazarına birçok başarılı ve sevilen oyun sundu. Şirketin En çok bilinen oyunları Rise of Kingdoms, AFK Arena, Soul Hunters, Abi ve daha birçok oyun daha. Lilith Games, yurtdışı gelirleri ile Çin’in en büyük 3. Oyun geliştiricisi ve yayıncısı.

Ekim ayında 3. sırayı, çıkardıkları AFK Arena oyunuyla eline geçiren şirket, başarılarına devam ediyor.

4)FunPlus

FunPlus
FunPlus

FunPlus, 2010 yılında San Francisco, Kaliforniya’da kuruldu. dünya çapında her biri farklı bir yerde bulunan altı ek stüdyoya sahip, Pekin merkezli bir video oyun geliştiricisidir. Şirket, özellikle King of Avalon, Z-Day ve Guns of Glory olan popüler mobil oyunlarıyla ve espor endüstrisindeki yatırımlarıyla tanınıyor. Riot Games’in düzenlediği Worlds 2019 turnuvasında isim sponsoru oldukları Funplus Phoenix takımının Dünya Şampiyonu olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

En çok indirilen oyun sıralamasında Guns of Glory ile 4. Sırayı elde eden şirket, son zamanlardaki yükselişine devam ediyor.

5)Aligames

Aligames2013 yılında kurulan Aligames, Alibaba’ya bağlı olan firmalardan biridir. Aligames kurulduğu günden itibaren farklı türlerde birçok oyunu pazara sundu. Aligames, yıllardır Tencent ve NetEase’in arkasında kalarak büyük bir sıçrama yapamadı. Ancak popüler dizi ve karakterlerinin lisanslarına sahip olması bu yolda geleceğini parlak gösteren etkenlerden. Sonic The Hedgehog ve Angry Birds bunlardan en öne çıkanları. Doğru stratejiler uygulayarak zaman içinde Çin’deki en büyük 5. oyun geliştiricisi oldular.

“三国志·战略版”İngilizce’ye “Three Kingdoms · Strategic Edition” adıyla çevirilen oyun Ekim ayından bugüne kadar Aligames’in ilk 5’de kalmasını sağladı.

Liste şu şekilde devam ediyor;

 1. Long Tech – Last Shelter: Survival
 2. 37 Games – Rings of Anarchy
 3. IGG – Lords Mobile
 4. ZlongGames – Langrisser
 5. miHoYo – Honkai Impact 3rd
 6. Yotta Games – Mafia City
 7. Perfect World – Perfect World Mobile
 8. D. Global – Ulala: Idle Adventure
 9. Firecraft – Matchington Malikanesi
 10. ELEX – Age of Kings: Skyward Battle
 11. Moonton – Mobile Legends: Bang Bang
 12. YOOZOO – Saint Seiya Awakening: Knights of the Zodiac
 13. DH Games – Idle Heroes
 14. 4399 Games 기적의 검 (Mucize Kılıç)
 15. Duoyi – Shenwu 3
 16. CHUANG COOL – Be The King
 17. Camel Games – War and Order
 18. Happy Elements – Anipop
 19. Hypergryph – Arknights
 20. OurPalm – One-Punch Man: Road to Hero
 21. FriendTimes – Q Chuan – New 3D Ancient Wind Friendship Hand Tour
 22. Mechanist Games – Game of Sultans – Taht-ı Saltanat
 23. Baidu
 24. ONEMT – The Great Ottomans – Strategy Battle for Throne
 25. Paper Games

App Store ve Google Play Store’da En Çok Tercih Edilen Yapımcılar