Ana Sayfa Espor Almanya AB Dışındaki Oyuncular için Espor Vizesini Tanıttı

Almanya AB Dışındaki Oyuncular için Espor Vizesini Tanıttı

1181
Almanya espor vizesi

Vizeler esporcular için her zaman problem olmuştur. Ancak buna ilk kez dur diyen bir ülke oldu. Almanya, AB dışındaki oyuncular için Espor Vizesi hazırladı.

Almanya Espor Vizesi ile bir ilke imza attı!

Daha önce birçok Türk oyuncu yurt dışı etkinliklere katılmak için gittiği vize başvurularından eli boş dönmüştü. Bu sorunlar nedeniyle de birçok temsilcimiz, yurt dışı turnuvalarını kaçırmıştı. Vize problem sadece Türk oyuncular için değil, farklı ülkelerden esporcular için de bir problem. Ancak Almanya’nın başlattığı yeni vize ile beraber bu sorun ilk kez bir çözüme kavuşmuş oldu.

Almanya espor turnuvalarının merkezi konumunda. Özellikle CS: GO ve League of Legends etkinlikleri genellikle Almanya’da yapılıyor. Bu nedenle alınan bu karar çok önemli. Bu kararla beraber esporcularımız Almanya’daki turnuvalara rahatlıkla katılabileceklerdir.

Vize almak için bazı şartlar var!

Espor turnuvalarına katılan herkes esporcu vizesi alamayacak. Bunun için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar var. Vize almak isteyen kişinin; 16 yaş ve üzeri olması, belirli bir miktar para kazanması, yaşadığı ülkenin espor federasyonundan esporcu olduğuna dair belge almak. Bu şartları sağlayan tüm esporcular artık Almanya’daki espor turnuvalarına rahatlıkla katılabilecek.

Yeni vize kararı resmiyete kavuşmuş olsa da, 2020 baharına kadar geçerli olmayacak. Bu döneme kadar olan etkinliklerde yine eski tip vize alınmaya devam edilecek. Ayrıca Almanya Espor Vizesi ile beraber AB dışındaki ülkelerde yaşayan esporcular, Alman takımlarında forma giyebilecek. Bu özellikle Türk esporcuların yurt dışına çok daha rahat bir şekilde transfer olmalarını sağlayacak.

Almanya Espor Federasyonu Başkanı Hans Jagnow şunları söyledi; “Alman espor vizesi Almanya’da düzenlenen espor etkinlikleri için büyük bir avantaj olacak. Esporcular için özel bir vize çıkaran ilk ülkeyiz. Almanya’da gerçekleşmesi beklenen birçok espor etkinliği var.

Bu gelişme diğer ülkeler için de bir model olabilir. Vize gereksinimleri espor profesyonellerinin turnuvalara ve liglere daha kolay erişmesini sağlamak için uluslararası olarak uyumlu hale getirilmelidir.

Bu gelişmeyle beraber yakın zamanda farklı ülkelerden de espor vizesi konusunda atılımlar görebiliriz. Türkiye Espor Federasyonu da, yerli esporcuların gri pasaport alabilmeleri konusundaki çalışmalarına devam ediyor.