Ana sayfa Espor Alienware, League of Legends Espor ile Ortaklığını Sonlandırabilir

Alienware, League of Legends Espor ile Ortaklığını Sonlandırabilir

78

Riot Games, CEO Nicolo Laurent bir çalışanın cinsel taciz iddialarıyla karşılaştıktan sonra uzun süredir devam eden ortaklıklar ile sert bir şekilde mücadele ediyor olabilir.

Alienware, 2019’un başından beri Riot ile ortaklık halindedir. Birden fazla League of Legends espor prodüksiyonunun sponsoru olarak, ortak bir karşılıklı fayda sağladı. Alienware, logosunu popüler League of Legends espor etkinlikleri ile birlikte gösterme fırsatını elde ederken, Riot Games üretim maliyetlerini dengelemeye yardımcı oluyordu. Ocak 2022’de sona ermesi planlanan bu ortaklık, beklenenden daha erken bitebilir.

Riot Games’in İtibarı Tehlike Altında Mı?

2006’dan beri Dell’e ait olan Alienware, imajının tamamını PC oyunlarının en iyisi olarak seçen bir şirkettir. Riot Games ile ortaklık, Alienware’i tam da olmak istedikleri yere, yani oyuncuların önüne koyuyor. Oynaması ücretsiz League of Legends’ın popülaritesiyle, oyunun rekabetçi espor tarafı da benzer şekilde neredeyse rakipsiz bir hayran kitlesine sahip.

Görünüşe göre Alienware, League of Legends espor ile olan anlaşmasını yalnızca CEO’ya yönelik cinsel tacizle ilgili son iddialara dayanarak erken bitiriyor. Teknoloji şirketi, Dünya Şampiyonası’ndan League of Legends Pro League’e kadar çeşitli liglerin küresel sponsorudur. Ortaklık, Kotaku’nun Riot Games’in işyeri kültürüne ilişkin bir ifşayı yayınlamasından kısa bir süre sonra başladı. İddialar bir sonuca varmasa bile, şirketin geçmişi mahvolabilir.

riot-games

7 Ağustos 2018’de Kotaku, Riot Games kültürü üzerine aylarca süren araştırmanın ardından “Riot Oyunlarında Cinsiyetçilik Kültürünün İçinde” başlıklı bir makale yayınladı. Makalenin etkisi büyük oldu ve Riot mahkemede yasal savaşlarda savaşırken “çeşitliliği teşvik etmek” için imajını hemen değiştirmeye zorladı. Riot, Alienware ile görüşmelerinin devam ettiğini ancak “markalarını yayınlarımızdan kaldırdığını” belirtti. Riot Games, CEO’sunun tüm cinsel taciz iddialarını kamuya açık bir şekilde reddediyor.

Daha fazla içerik için tıklayın

Bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz!