Ana sayfa Global Haberler ABD Oyun Pazarı, 2016’da %12 Düşüş Yaşayan Konsol ve PC Gelirlerini Konuşuyor

ABD Oyun Pazarı, 2016’da %12 Düşüş Yaşayan Konsol ve PC Gelirlerini Konuşuyor

1854
ABD Oyun Pazarı

ABD oyun pazarı, 2016 yılı geliri 30.4 milyar dolar oldu ama konsolda ve PC pazarında gelir %12 düştü. Uzun vadeli baktığımızda bazı analizler PC’nin Mobil’e karşı çok da fazla yer kaybetmeyeceğini söylüyor. Hatta geçtiğimiz günlerdeki GDC anketinde PC için oyun üretecek yapımcıların ağırlıkta olduğunu görmüştük.

ABD oyun pazarı, tüketici harcamaları 2016 yılında bir önceki seneye göre 200 milyon dolar arttı. ESA ve pazar araştırma şirketi NPD’nin bir raporuna göre, ülkenin oyun endüstrisinin 2016 yılında 30.4 milyar dolar kazandığı vurgulanıyor. 2015 yılı rakamı 30.2 milyar dolardı. Buna donanım, yazılım, aksesuarlar ve oyun içi satın alma gelirleri dahil. Yazılım gelirleri, kutulu ve dijital oyunların, mobil başlıkların yanı sıra DLC, abonelikler ve ‘diğer gelir akışları’ satışlarıyla 24.5 milyar dolarla yıllık yüzde altı yükseldi. Bir önceki sene 23.2 milyar dolarlık bir gelir vardı ki artış 1.3 milyar dolar olmuş gözüküyor.

ABD oyun pazarı
ESA CEO’su Michael D. Gallagher

ESA’nın başkanı ve CEO’su Michael D. Gallagher, “2016 interaktif eğlence endüstrisi için muazzam bir yıl oldu” dedi. “Sektörün yenilikçi zekası ve dünya çapında milyarlarca oyuncuyu bir araya getirme yeteneği, bir rekor daha kazandı. Eğlenceyi bir araya getiren geliştiricileri, senaristleri, yaratıcıları ve yatırımcıları tebrik ederiz. ” Bu konuşmanın aksine, NPD’nin 2016’daki konsol ve PC pazarına ilişkin raporu biraz daha keskin bir resim çiziyor. Pazar araştırması, donanım, konsol ve PC yazılımlarından ve aksesuarlardan yapılan 12.16 milyar doların %12 düşüşe sahip olduğu bildiriliyor. NPD, donanım gelirinin% 24 düşerek 3.68 milyar dolara gerilediğini belirtti. Konsol yazılım gelirleri – hem fiziksel hem de dijital olarak – yüzde 5.7 milyarlık bir düşüş görürken, PC oyunu geliri yüzde beş yükseldi. Abonelik ve tam oyun indirme kartlarını içeren aksesuar ve çevre birimleri gelirleri %6 düşüşle 2.35 milyar dolara geriledi.

NPD video oyunları endüstrisi analisti Sam Naji, “2016 donanım harcamaları için zor bir yıl” diyor. “Kategori genel olarak birim satışlar ve konsolların ortalama perakende fiyatı 2015’e kıyasla yüzde 24 oranında azaldı. Olumlu bir not düşmek gerekirse, Nintendo, 3DS sistemlerinin yüzde 4’lük kısmını, büyük oranda Pokemon için artan talep sayesinde kayda geçirdi. “diyerek aslında Pokemon’un Nintendo’ya olan dopingini daha net anlamamızı sağlıyor. Donanımdaki bu düşüş biraz da mobilin etkisini gösteriyor diyebiliriz. Sonuçta mobil oyunların tek bir cihaz üzerinden oynandığını düşünürsek, kimsenin klavye mouse gibi yan materyallere ihtiyacı olmadığı sonucunu çıkartabiliriz. Bu durum da doğrudan donanım pazarının gerilemesine sebep oluyor.

2016’ya göre ABD oyun pazarı toplam donanım harcamaları 2015’e göre yüzde 24 oranında azalarak 3.7 milyar dolara ulaşmış.  Xbox One S ve PlayStation 4 Pro’nun piyasaya sürülmesi harcamalarda artış sağlamamış gözüküyor.  Xbox One ve PlayStation 4 sistemleri için birleşik ARP yüzde 15 oranında azalmış olsa da, tüketiciler yüzde yedi oranında daha az birim satın aldı. ”

Amerika oyun pazarında 2016’nın gelir getiren top 10 oyunu

1. Call of Duty: Sonsuz Savaş, Activision
2. Battlefield 1, EA
3. The Division, Ubisoft
4. NBA 2K17, 2K Games
5. Madden NFL 17, EA
6. Grand Theft Auto V, Rockstar
7. Overwatch, Blizzard
8. Call of Duty: Black Ops III, Activision
9. FIFA 17, EA
10. Final Fantasy XV, Square Enix