Ana Sayfa Espor 2019’un En Çok Kazandıran 6 Espor Oyunu

2019’un En Çok Kazandıran 6 Espor Oyunu

1366
espor ve markalar

Bir yılı daha geride bırakırken, 2019’un en çok kazandıran 6 espor oyunu nelermiş, gelin beraber bakalım.

2019’da kazandıran 6 espor oyunu!

Espor oyunları sadece oyun içerikleri veya oyuncu sayılarıyla değil, aynı zamanda verdikleri ödüllerle de dikkat çekiyorlar. League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive ve daha birçok popüler oyun, ödül havuzu konusunda da rekabet halindeler.

2019 yılında da birçok oyunda turnuva oldu ve şampiyonlar belirlendi. Milyonlarca kişinin takip ettiği turnuvalarda dağıtılan ödüllerin miktarı da bir hayli fazla. Listede ilk sıralarda yer alan oyunları biraz şaşırttı dersek yanlış söylemiş olmalıyız. En çok dikkat çeken oyun ise Overwatch oldu. Esports Earnings verilerine göre işte en çok kazanan oyunlar:

6- League of Legends

league of legends

Esporun özellikle ülkemizde ve diğer bölgelerde seviye atlamasına neden olan oyun League of Legends. Yıllar önce Dota 2’den ayrılan isimler tarafından yapılan oyun, espor etkinlikleri ve kitlesiyle dikkat çekmeyi başarıyor. 2018 yılında 14,5 milyon dolar ödül dağıtan oyunun yapımcısı Riot Games, 2019’da bu rakamın çok altında kaldı. League of Legends, 2019’da 9,02 milyon dolar ödül dağıttı.

5- Overwatch

overwatch

Avrupa ve Amerika’da oldukça popüler olmasına rağmen ülkemizde ilgi göremeyen Overwatch, en çok kazandıran espor oyunu listemizin 5. sırasında yer alıyor. Çin’de de bir hayli aktif olan oyun, 2019’da 9,11 milyon dolar ödül dağıttı.

4- PUBG

pubg mobile open club izleyici rakamları

“PUBG öldü mü” esprileri yapıla dursun, oyun hâlâ fazlasıyla ödül dağıtmaya devam ediyor. Aslına bakarsanız Amerika ve Avrupa için ciddi bir kitle kaybının olduğu söylenebilir. Oyunun mobil versiyonu ülkemizde de çok popüler olmasına rağmen PC versiyonu Asya’da çok popüler. Bu nedenle ödüllerin büyük bir miktarı da orada dağıtılıyor. PUBG, 2019’da 12,71 milyon dolar ödül dağıttı.

3- CS: GO

csgo

Listenin 3. ve 4. sırasında “ölü” olarak nitelendirilen oyunların olması gerçekten çok ironik. Counter-Strike espor ile beraber büyüyen ve inanılmaz kitlelere ulaşan bir oyun. Son dönemde diğer etkinliklerine olan ilgi azalsa da, Major turnuvaları hâlâ milyonlarca kişi tarafından takip ediliyor. 2019’da düzenlenen CS: GO turnuvalarında 21,1 milyon dolar ödül dağıtıldı.

2- Dota 2

dota2

Dota 2 her zaman fazla ödül dağıtmasıyla biliniyor. Bir espor turnuvasında verilen en büyük ödül de hâlâ Dota 2’ye ait. Bu turnuvada 34 milyon dolar üzerinde ödül verilmişti. 2019’da ise verilen ödül miktarı 46,7 milyon dolar oldu ve bu Dota 2’yi listenin 2. sırasına koydu.

1- Fortnite

Fortnite Dibe Mi Vurdu

Oyunun kendisinden çok yaptığı etkinlikleri konuşuyoruz. Ünlü isimlerle, en ünlü yayıncılarla etkinlikler düzenleyen Fortnite, hiç çekinmeden ödül dağıtan oyunlardan biri. 2019’da dağıttığı 64,42 milyon dolar da onu listenin zirvesini verdi. Epic Games, geçtiğimiz mayıs ayında espor turnuvalarında 100 milyon dolar ödül dağıtacağını açıklamıştı.

Oyunların dağıttığı para ödülü verileri Esports Earnings‘ten alınmıştır. League of Legends’ın verdiği ödül miktarının azalması, Overwatch’ın hâlâ en çok kazandıran oyunlar arasında yer alması gerçekten dikkat edilesi durumlar. Umarız 2020 yılı da espor oyunları açısından bol ödüllü geçer.