Ana sayfa Global Haberler Orada 10’dan Sonra Oyun Oynamak Yasak!

Orada 10’dan Sonra Oyun Oynamak Yasak!

39
Çocukların Akşam 10’dan Sonra Oyun Oynamalarına Yasak Getirildi!
Çocukların Akşam 10’dan Sonra Oyun Oynamalarına Yasak Getirildi!

Orada 10’dan Sonra Oyun Oynamak Yasak! Çin Halk Cumhuriyeti yönetimi yine oyun pazarını etkileyecek bir karar ile gündeme geldi. Oyun bağımlılığını engellemek amaçlanarak getirilen yeni yasaklama ile akşam 10’dan sonra veya günde 90 dakikadan fazla oyun oynamayı yasak hale getirdi.

Çocukların oyun bağımlılığından korunması için alınan bu önlem Salı günü ülkede yürürlülüğe girdi. 18 yaşının altındaki gençlerin günde 90 dakikadan fazla oyun oynamalarının yasaklanmasının yanı sıra artık 08:00 – 22:00 saatleri dışında oyun oynamak yasak. Yapılan haberlere göre oyun bağımlılığı, miyopluk gibi sorunların ele alınmasını amaçlayan yeni değişiklikleri duyuran Çin yönetimi bu konuda oldukça katı gözüküyor.

Düzenlemeye göre ayrıca çevrimiçi oyunlara hesap oluşturma aşamasında oyuncular gerçek adlarını ve kimliklerini kullanarak kaydolabilecekler. DLC ve mikro ödemeler konusunda da önlemler alan yönetim Çinli oyuncuların harcamalarını 28 ile 57 dolar arasında bir miktar ile sınırlandıracak.

Yeni düzenlemeler ile birlikte yıllık yaklaşık 33 milyar dolar gelir elde eden ve yüz milyonlarca oyuncuya ulaşan oyun pazarının nasıl etkileneceği merak ediliyor.