Ana sayfa Espor Espora Yatırım İçin League of Legends Hâlâ En İyi Aday

Espora Yatırım İçin League of Legends Hâlâ En İyi Aday

35
Espor Hakkında Yanlış Bilinenler
Espor Hakkında Yanlış Bilinenler

Gün geçtikçe büyüyen ve 1 milyar dolarlık bir sektör haline gelen esporda, oyunların sayısı da bir hayli arttı. Ancak verilere bakılacak olursa yatırım yapmak için en uygun espor oyunu hâlâ League of Legends olarak görülüyor.

League of Legends rüzgarı dinmeyecek gibi!

2018 yılında bir milyar doların üzerinde kazanç elde eden Riot Games, League of Legends ile milyonlarca yatırım almaya devam ediyor. Özellikle espor sektörünün en gelişmiş olduğu bölge olan Kuzey Amerika, yatırımlar konusunda başı çekiyor. Firmalar hiç korkmadan yatırımlarını hâlâ League of Legends’a yapıyorlar.

Riot Games’in bir diğer gelir kaynağı da yayın haklarından geliyor. Tahmini olarak her yıl 150 milyon doların üzerinde yayın hakkı geliri elde eden Riot Games, bu parayı izleme ücreti olmadan elde ediyor. Geleneksel sporlar futbol, basketbol ve hatta Formula 1’i bile izlemek için belli platformlara ücretler ödenmesi gerekiyor. Ancak bu etkinliklerden çok daha fazla izlenen esporda hala herhangi bir izleme ücreti bulunmuyor.

tbf, league of legends

Espor farklı bir boyuta taşınacak!

Sektörün önde gelen isimlerinden bazıları göre iki veya üç yıl içerisinde espora da bu tarz ücretlerin geleceği ön görüyor. Yani sıradan bir Riot Games’in League of Legends maçlarını izlemek için hayranlar para ödemek zorunda kalabilir. Bu da sektörü farklı bir noktaya taşıyacaktır. Medya geliri şimdiden 150 milyon doları geçen Riot Games, yayın gelirinden de çok ciddi ücretler kazanacak gibi duruyor.

Hal böyle olunca özellikle yurt dışında büyük firmalar espordaki pozisyonlarını şimdiden belirlemeye başladılar. Teknoloji, giyim, yazılım gibi tüm sektörlerden firmalar şu sıralar espor yatırımlarına hız vermiş durumdalar. Özellikle Worlds 2019’da Louis Vuitton bunlara en iyi örnek. En büyük markalardan biri olan firma, espor içerisinde kendisine tasarımlarıyla yer edinmiş durumda. Yani sektör fark etmeden her firma kendine yatırım yapabilecek bir yer bulabilir.