Ana sayfa Espor Espor İçinde Hedeflenen Kitleye Doğru Şekilde Ulaşmak

Espor İçinde Hedeflenen Kitleye Doğru Şekilde Ulaşmak

82
zeitnot, espor, supermassive

Espor İçinde Hedeflenen Kitleye Doğru Şekilde Ulaşmak! Espor sektöründe genç kitleye ulaşmak için en kolay araç olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Sadece ülkemiz için değil, aynı zamanda yurt dışındaki durum da bu şekilde. Üstelik geleneksel sporların aksine espor içerisindeki kadın takipçi sayısı bir hayli yüksek ve artmaya da devam ediyor. Gençlerin espora olan ilgisi de diğer sporlardan çok daha farklı.

Futbol hayranları arasında daha önce hiç futbol oynamamış veya şu an oynamayan birçok kişi bulabilirsiniz. Esporda ise gençler hem takip ediyor hem de oynuyorlar. Hatta hayranı oldukları oyuncular ile bir oyunda denk gelme şansları bile oluyor. Futbolda yeteneğiniz yoksa profesyonel olarak oynamanız çok zor. Ancak esporda gençler çok çalışarak hayranı oldukları isimlerle oynama şansına sahip oluyorlar.

Espor İçinde Hedeflenen Kitleye Doğru Şekilde Ulaşmak! Onlar için hayranı oldukları esporcular gibi olmak o kadar da uzak değil. Eskiden doktor, mühendis veya avukat olmak isteyen gençler, artık esporcu veya YouTuber olmak istiyorlar. Hayranı oldukları isimleri sıkı takip edip, onların kullandığı ürünleri kullanma konusunda diğer kesimlere nazaran daha istekli oluyorlar. Bu da potansiyel müşteri yaratma konusunda büyük emekler harcayan firmalar için bulunmaz bir hint kumaşı oluyor.

Her takım kendi markasını yaratmalı!

tsm, espor, lcs

Son dönemde takımların en çok şikayet ettikleri konu sponsor bulamamaları yönünde. Ancak yine takımlara baktığımızda birer marka olmaktan uzak olduklarını görüyoruz. Sadece espor içerisinde mücadele etmek, bir tane yıldız esporcuyu takıma transfer etmek, sponsor bulabilirsiniz anlamına gelmiyor. Çünkü Türkiye’de espor sektörü hâlâ riskli olarak görülüyor.

Pazarlamanın en etkili yolu sosyal medyadan geçiyor. YouTube, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya mecralarını etkili kullanan takımlar zaten bunun faydalarını da görüyorlar. Buraya tıklayarak da ulaşabileceğiniz, yurt dışı ile ülkemizdeki takımların sosyal medya kullanımını kıyasladığımızda metinde bunlardan bahsetmiştik. Yurt dışında, sponsorları takım isimleri veya başarıları değil takımların kitleleri çekiyor. Bu nedenle takımlar kitlelerini büyütmek için elinden geleni yapmalı.

Dijital sponsorluklar ve reklam anlaşmaları şu an tamamen kitle odaklı gidiyor. Ne kadar kitle olursa o kadar çok marka kapıyı çalıyor. Espor takımlarımızda ve oyuncularında bu kitleler olmadığı için de firmalar çekinerek yaklaşıyor. Bunu kırmanın en iyi yolu da artık doğru yerlere odaklanabilmek. Kendi markalarımızı yaratarak daha fazla kitleye ulaşmak. Başarılı bir takım olmasanız bile kitle her zaman yeni anlaşmalar getirecektir.

Oyuncuların kendilerini birer markaya dönüştürmesi!

sneaky, espor, cloud9

Cloud9, oyuncularını birer markaya dönüştürme konusunda fazlasıyla emek harcayan bir takım. Gerek sosyal medya kullanımı gerek Twitch gibi farklı yayın platformlarında, oyuncular hesaplarını kullanırken profesyonel destek alıyorlar. Ekip sponsorluk anlaşmalarında da bu gücünü iyi kullanıyor. Örneğin League of Legends takımı çok fazla başarılı elde edemese de, hem takım takipçileri hem de Sneaky gibi oyuncuların takipçileri sayesinde sponsorluk anlaşmalarını kolay yapabiliyorlar.

Bu kitleye ulaşmanın en etkili yolları ise Twitch yayınları ve aktif sosyal medya kullanımı. Türkiye’deki takımlar ve oyuncular maç dönemi içerisinde yayın yapmaya pek sıcak bakmıyorlar. Ancak yurt dışında oyuncular düzenli olarak yayın yapabiliyor. Bu durumun ülkemize de gelmesi gerekiyor. Oyuncular daha rahat ve serbest bırakılmalı. Ayrıca bu yayınlar takım için de ekstra gelir oluşturabilir.

Oyun dünyası firmaların tam da istediği ve aradığı bir kitleye sahip. Üstüne genç kitle oyun veya espor üzerine üretim yapan firmalara direkt potansiyel müşteri oluyorlar. Bu nedenle bu kitleyi kim kendi tarafına çekerse, en başta kazanan da o olacak gibi duruyor. Yatırım konusunda çekinen firmalar ve isimler, sosyal medya kitleleriyle sektöre çekilebilir.